×

Ostrzeżenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych dla podróżujących Polaków

Ostrzeżenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych dla podróżujących nie tylko do Federacji Rosyjskiej, ale i na Białoruś. Całkowicie odradza Polakom podróże do obu tych krajów. Co więcej, prosi też naszych rodaków przebywających na ich terytoriach, aby jak najszybciej wrócili do ojczyzny.

Ostrzeżenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych dla podróżujących do Rosji

Wczoraj na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych pojawiły się dwa ostrzeżenia. Dotyczyły podróży do Rosji oraz na Białoruś.

Łukasz Jasina, rzecznik prasowy MSZ poinformował:

W związku z sytuacją na Ukrainie i zawieszeniem połączeń lotniczych między Polską i Rosją oraz bardzo ograniczonymi możliwościami podróży powrotnej do Polski drogą lądową, Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wszelkie podróże do Federacji Rosyjskiej.

Z kolei w komunikacie Ministerstwa Spraw Zagranicznych możemy przeczytać:

Obywatelom RP pozostającym na terytorium Federacji Rosyjskiej rekomendujemy opuszczenie jej terytorium dostępnymi środkami komercyjnymi i prywatnymi.

Lepiej nie jechać na Białoruś

Bardzo podobne ostrzeżenie oraz rekomendacja pojawiły się na temat podróży na Białoruś. MSZ tłumaczy, że jest to motywowane wzrostem napięcia oraz wydarzeniami wojennymi w regionie.

W razie drastycznego pogorszenia sytuacji bezpieczeństwa, zamknięcia granic czy innych nieprzewidzianych sytuacji ewakuacja może okazać się znacznie utrudniona lub nawet niemożliwa

– ostrzega Ministerstwa Spraw Zagranicznych. I jak dodaje:

Osoby przebywające na Białorusi powinny bezwzględnie: zarejestrować się w systemie Odyseusz oraz na bieżąco śledzić informacje MSZ.

Przypomnijmy, że w tej chwili działają dwa przejścia graniczne z Polską dla ruchu osobowego: Terespol-Brześć i Bobrowniki – Berestowica. Co więcej, działa też przejście graniczne, które obsługuje jedynie ruch towarowy: Koroszczyn (Kukuryki) – Kozłowicze.

Należy też podkreślić, że od 24 lutego br. w związku z działaniami zbrojnymi na Ukrainie Ministerstwa Spraw Zagranicznych odradza także i podróże do tego kraju.

Źródła: turystyka.wp.pl, twitter.com
Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij