×

Ostrzeżenie I stopnia przed burzami i silnym deszczem. Zagrożone dwa rejony

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w niedzielę ostrzeżenie I stopnia przed burzami i silnym deszczem dla dwóch rejonów Polski. Może być niebezpiecznie! Warto śledzić komunikaty pogodowe.

Ostrzeżenie I stopnia przed burzami

Ostatnie dni przyniosły upragnione słońce i letnią pogodę. Jednak prognozy synoptyków przewidują, że znów może być niebezpiecznie.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w niedzielę ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym deszczem z burzami.  Ostrzeżenia dotyczą dwóch województw z południowo-zachodniej Polski: dolnośląskiego, a także części woj. lubuskiego i będą obowiązywać do 3 sierpnia, do godziny 20:00. 

IMGW wydał także ostrzeżenie hydrologiczne I stopnia. To będzie obowiązywać w województwie dolnośląskim, wielkopolskim, opolskim i lubuskim. W tych rejonach stany wód będą się gwałtownie i zazwyczaj na krótko podnosić (dotyczy to małych cieków górskich i podgórskich, ale także zlewni rzek).

Tymczasem na dzisiaj we wspomnianych regionach prognozowane są obfite opady. Wysokość opadów może wynieść od 20 mm do 35 mm, a lokalnie do 50 mm.

Co oznacza ostrzeżenie I stopnia?

Ostrzeżenia wydawane przez IMGW mają uczulić mieszkańców wspomnianych regionów i uświadomić podróżujących. Może się okazać, że będzie naprawdę niebezpiecznie.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że należy spodziewać się warunków sprzyjających wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne, zagrożenie zdrowia i życia.

Sytuacja jest bardzo dynamiczna, dlatego IMGW zachęca do śledzenia komunikatów. Te są ciągle aktualizowane.

Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu), Twitter

Polecane

Może Cię zainteresować