×

Osiedle tylko dla katolików! Powstaje tuż pod Warszawą

Było już osiedle dla bezdzietnych, teraz pora na osiedle tylko dla katolików. Choć brzmi to dość abstrakcyjnie, już niedługo takie miejsce zostanie oddane do użytku mieszkańców. Osiedle powstaje w podwarszawskich Łomiankach. W zamurowaniu każdego z domów zostanie umieszczony wyjątkowy przedmiot…

Reklama

Osiedle tylko dla katolików

Domy tylko dla katolików? Proszę bardzo! W Łomiankach pod Warszawą, pomiędzy ulicą Brzegową i Wiślaną, powstaje osiedle „Przystań”, które ma łączyć osoby o wspólnych wartościach i zapobiegać powstawaniu ewentualnych konfliktów pomiędzy sąsiadami.

Deweloper podkreśla, że wszystko przemyślano w taki sposób, by sprostać oczekiwaniom rodzin, które żyją zgodnie z wartościami katolickimi.

Reklama

Osiedle dedykowane rodzinom, które łączą wspólne wartości i chęć budowania rodziny oraz jej otoczenia na trwałym fundamencie, jakim jest wiara w Boga

– czytamy w opisie, widniejącym na facebookowej stronie Osiedla Przystań. Na stronie zamieszczane są m.in. modlitwy i posty odnoszące się do spraw wiary.

Każdy dom będzie miał swojego patrona

Osiedle będzie się składało z bliźniaczych domów, które powstają na specjalnie poświęconej ziemi. Ale to nie koniec. Każdy z domów będzie miał wmurowany w fundamenty wyjątkowy przedmiot, m.in. różaniec czy medalik. Co więcej, na osiedlu powstanie także kapliczka i oratorium, a każdy z domów będzie miał swojego patrona. Osiedle będzie „strzeżone” przez szesnastu świętych, w tym m.in.: Jana Pawła II, Faustynę Kowalską, Ojca Pio czy Matkę Teresę z Kalkuty.

Chociaż koncepcja wydaje się bardzo spójna, wzbudza spore kontrowersje. Niektórym pomysł kojarzy się ze swoistym gettem. Osiedle przeznaczone wyłącznie dla określonej grupy nie nasuwa raczej na myśl pozytywnych skojarzeń. Ale tak naprawdę nikt nie będzie przecież sprawdzał wiary potencjalnych mieszkańców. Zresztą dość ciężko sobie wyobrazić sytuację, w której ateiści chcą zamieszkać na tak specyficznym osiedlu. A nawet gdyby, to musieliby się pospieszyć.

Reklama

Wśród 32 domów, które wystawił deweloper, już ponad 20 jest zajętych. Cena? Jeśli ktoś chciałby zamieszkać na osiedlu dla katolików, musi się przygotować na niemały wydatek. Ceny mieszkań sięgają od 535 do 707 tysięcy złotych. Deweloper oferuje domy o powierzchni od 105 do 147 metrów kwadratowych. Poza licznymi nawiązaniami do spraw wiary, na osiedlu mieszkańcy znajdą również teren rekreacyjny, przedszkole, plac zabaw i przestrzeń do co-workingu.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pierwsi mieszkańcy będą mogli się wprowadzić do swojego domu już w kwietniu przyszłego roku.

Reklama

Fotografie: Facebook (miniatura wpisu),

Może Cię zainteresować