×

Orkan Eunice nad Wielką Brytanią. Ludzie nie byli w stanie ustać na nogach

Orkan Eunice nad Wielką Brytanią pozostawił po sobie ogrom zniszczeń. Potwornie silny wiatr miał rekordową prędkość pojedynczego podmuchu wiatru. W sieci pojawiło się wiele nagrań, na których widać m.in. jak ludzie nie są w stanie utrzymać się na nogach. Teraz wichury nadciągają nad Polskę!

Orkan Eunice nad Wielką Brytanią.

Tak wietrznie w Wielkiej Brytanii jeszcze nie było. W związku z dużym zagrożeniem dla zdrowia i życia, dla Londynu i południowej Anglii wydano rzadko używany, czerwony alert pogodowy. Czerwony alert to najwyższy z trzech poziomów ostrzeżeń.

Wiatr osiągał w Wielkiej Brytanii prędkość nawet do 200 km/h, co niosło za sobą katastrofalne skutki. Powyrywane drzewa, zerwane dachy domów, poprzewracane samochody czy piesi, którzy nie są w stanie ustać na własnych nogach. To efekt orkanu Eunice i koszmar, z jakim przyszło się mierzyć mieszkańcom Wysp.

Orkan Eunice nad Wielką Brytanią

Niestety, mimo ostrzeżeń tragedii nie udało się uniknąć. Z najnowszych informacji wynika, że z powodu Eunice zginęły co najmniej 2 osoby.

Nagrania z koszmaru, jakim był orkan Eunice

W sieci pojawiło się pełno nagrań, na których widać, do czego jest zdolny orkan Eunice. Jedno z najpopularniejszych przedstawia ludzi na ulicach brytyjskiego miasta, którzy nie są w stanie iść. Pod wpływem potwornego wiatru przewracają się na ulicy i mają problem, aby wstać. Niektórych nawet unosiło w powietrze na ułamki sekund.

Na kolejnym nagraniu widać, jak potężna wichura zrywa czubek XIX-wiecznej wieży kościoła św. Tomasza w Wells.

Uszkodzeń doznała również słynna londyńska arena O2. Silny wiatr zerwał część dachu. Na szczęście nie doszło do uszkodzenia konstrukcji budynku.

Orkan Eunice nad Polską

Orkan Eunice nadciąga nadciąga nad Polskę. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał w piątek ostrzeżenia 2 i 3 stopnia dla całej Polski. Bardzo niebezpiecznie ma być w szczególności na zachodzie kraju – im dalej na wschód, tym będzie mniej groźnie. Silny wiatr może osiągnąć prędkość nawet do 160 km/h w górach, co może być katastrofalne w skutkach.

Prognozuje się wystąpienie wiatru o średniej prędkości od 40 km/h do 55 km/h, w porywach do 120 km/h, z południowego zachodu i zachodu. Miejscami burze

– informują synoptycy IMGW

Źródła: natemat.pl, pogoda.se.pl
Fotografie: Twitter.com (miniatura wpisu), twitter.com

Może Cię zainteresować