×

Burze i trąby powietrzne spustoszyły kraj. Skutki nocnych wichur są ogromne

Setki tysięcy gospodarstw bez prądu, pozrywane dachy, uszkodzone budynki, złamane drzewa, poprzewracane ciężarówki… To przerażające skutki nocnych wichur, które przeszły przez Polskę, niosąc śmierć i zniszczenie. W Lubuskiem zginął 70-letni mężczyzna, którego samochód został przygnieciony przez duże drzewo. W Krakowie zaś zginęło dwóch pracowników budowy.

Orkan Dudely, czyli prawdziwy armagedon

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozpoczęło wczoraj rozsyłanie ostrzeżeń do mieszkańców na terenie całej Polski.

Uwaga! Dziś i jutro (16/17.02) silny wiatr. Możliwe przerwy w dostawie prądu i trudne warunki na drogach. Zostań w domu, jeśli możesz.

Ale to, co działo się w nocy w niektórych częściach kraju, przerosło jakiekolwiek wyobrażenia. Polska dostała się pod wpływ głębokiego niżu Dudley, który przyniósł nie tylko silne porywy wiatru, ale też lokalne burze i trąby powietrzne.

Silny wiatr towarzyszył nam przez cały dzień, ale na tym nie koniec. Niestety trzeba się przygotować na kolejne szkody!

Potężny wiatr wieje w Tatrach. Służby apelują, by zrezygnować z wychodzenia na szlaki.

Największe spustoszenia Dudley wywołał w Wielkopolsce, gdzie do godz. 8 rano zanotowano ponad 880 interwencji. Nawet najstarsi mieszkańcy zgodnie przyznają, że czegoś takiego jeszcze nie doświadczyli…

Skutki nocnych wichur

Bardzo niebezpiecznie było także w innych regionach kraju. Jak informuje TVN24, na Ziemi Łódzkiej straż pożarna wyjeżdżała 600 razy, w woj. mazowieckim – blisko 500, a w woj. lubuskim i zachodniopomorskim – po 300. Zgłoszenia napływają non stop. Najwięcej interwencji dotyczy usuwania drzew, połamanych gałęzi z dróg, chodników oraz posesji.

W całym kraju uszkodzonych jest ponad 160 budynków. Setki tysięcy Polaków są bez prądu.

Według danych na godzinę 6 na terenie całego kraju dostaw prądu pozbawionych jest 324 047 odbiorców

– przekazał na Twitterze zastępca dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Marek Kubiak.

Żywioł niszczył wszystko, co napotkał na swojej drodze. Wiatr przewrócił w nocy kilka ciężarówek, powalał duże drzewa.

W Krakowie na jednym z placów budowy podmuchy wiatru były tak silne, że przewróciły żuraw wieżowy. W wyniku tego zdarzenia ranne zostały cztery osoby – pracownicy budowy. Niestety dwóch z nich zmarło.

Jak donosi profil facebookowy Łowcy Burz Południe – małopolskie i śląskie, który opublikował nagranie otrzymane od jednej z obserwatorek z Krakowa, to wystąpienie trąby powietrznej doprowadziło do śmierci budowlańców.

Do innego tragicznego incydentu doszło w okolicach Międzyrzecza (woj. lubuskie). Około godz. 6.30 duże drzewo przewróciło się wprost na jadący samochód osobowy. Siedzący za kierownicą 70-letni mężczyzna zginął na miejscu. Jechał sam.

Orkan Dudley siał spustoszenie w całej Polsce i będzie to robił w kolejnych godzinach. Warto zachować szczególną ostrożność i nie wychodzić z domu, jeśli nie jest to konieczne.

Fotografie: Facebook (miniatura wpisu), Facebook, Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij