×

Silny wiatr od początku nowego tygodnia. W Polsce powieje nawet do 130 km/h!

Pogoda w ostatnich tygodniach nas nie rozpieszcza. Niestety w najbliższych dniach się to nie zmieni. Silny wiatr od początku nowego tygodnia mocno da nam się we znaki, a to za sprawą niżu z głównym ośrodkiem nad Szwecją. Powieje nawet do 130 km/h!

Pogoda w poniedziałek

W poniedziałek czeka nas duże zachmurzenie, przelotne opady deszczu, deszczu ze śniegiem, gdzieniegdzie małego gradu i opady śniegu w górach. Temperatura maksymalna wyniesie od 5 do 9 st. C, a w obszarach podgórskich od 2 do 5 st. C. Przejściowe rozpogodzenie będzie wkraczać tego dnia nad Polskę od zachodniej części kraju.

W nocy duże zachmurzenie z przelotnymi opadami deszczu, deszczu ze śniegiem, a miejscami samego śniegu. Temperatura minimalna wyniesie -1 stopnia C we wschodniej i północnej części kraju, do 3 st. C na zachodzie i do -5 st. C w obszarach podgórskich.

Silny wiatr od początku nowego tygodnia, który przyniosą niże Antonina i Bibi

Nad Polskę nadciągają kolejne, dwa groźne niże: Antonia i Bibi, które przyniosą deszczową pogodę, a zwłaszcza silny i porywisty wiatr.

W poniedziałek za sprawą niżu Antonia wiatr osiągnie w porywach do 70 km/h, przejściowo do 90 km/h, nad morzem do 100 km/h, a w górach nawet do 130 km/h powodując zawieje i zamiecie śnieżne! Tego dnia wędrówki górskie są więc niewskazane. Wiatr zacznie słabnąć dopiero w godzinach wieczornych.

Za niżem Antonia nadciąga niż Bibi, który pojawi się nad Polską w nocy z wtorku na środę i będzie równie niebezpieczny. W środę porywisty wiatr osiągnie prędkość 90 km/h. Zdecydowanie bardziej będzie wiać nad morzem, gdzie prognozowany jest silny sztorm (11 w skali Beauforta).

Przy obecnym napełnieniu Bałtyku (549 cm) przekroczone zostaną stany ostrzegawcze, a na Wybrzeżu Wschodnim oraz w rejonie Zatoki Pomorskiej również stany alarmowe

– ostrzega IMGW.

Silny wiatr od początku nowego tygodnia

Silnym porywom wiatru będą towarzyszyć przelotne opady deszczu i burze. Opady deszczu w połączeniu ze spływem wód opadowych i opadowo-roztopowych po ostatnich deszczach przyczynią się do wzrostów stanów wody. Możliwe są przekroczenia stanów ostrzegawczych. Największe opady, a zarazem wzrosty poziomu wód prognozowane są w zlewniach lewostronnych dopływów środkowej części Odry.

Źródła: wiadomosci.onet.pl, turystyka.wp.pl
Fotografie: Imgur (miniatura wpisu), infometeo.pl, Twitter

Może Cię zainteresować