×

Okrucieństwa Rosjan wobec cywili. Wykorzystują nawet dzieci i osoby starsze!

Okrucieństwa Rosjan wobec cywili: wojsko agresora coraz częściej atakuje ludność cywilną. Rosjanie strzelają do kobiet, dzieci i ludzi starszych, wykorzystują ich jako „żywe tarcze”.

Okrucieństwa Rosjan wobec cywili

Rozpoczął się dziesiąty dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainie. To także dziesiąty dzień koszmaru ukraińskiej ludności cywilnej. Rosjanie nie liczą się z nikim i niczym. Wbrew temu, co twierdzi rosyjska propaganda, coraz częściej atakują cywili.

Ostrzeliwują domy, szpitale, szkoły i przedszkola. Uniemożliwiają cywilom ucieczkę z ostrzeliwanego miasta, zachowując się przy tym w perfidny sposób. Pięć dni temu Rosjanie ostrzelali korytarze humanitarne, przez co ranni zostali cywile – kobiety, dzieci, sieroty i osoby o ograniczonej sprawności ruchowej. W środę Rosjanie ostrzelali dworzec w Charkowie, na którym stali ludzie czekający na pociąg ewakuacyjny.

Jak podała Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych, przez siedem dni wojny na Ukrainie zginęło 2 tys. cywilów.

Wykorzystują ludzi jako „żywe tarcze”

Do czego jeszcze posuną się Rosjanie? Sztab generalny sił zbrojnych Ukrainy przekazał tragiczne wieści. Agresorzy wykorzystują kobiety, dzieci i osoby starsze jako „żywe tarcze”.

W obliczu nieustającego oporu i świadomości bezprawności swoich działań okupanci nadal strzelają do ludności cywilnej, przeprowadzają ataki rakietowe i bombowe na infrastrukturę krytyczną i domy mieszkalne, szpitale, przedszkola, wykorzystują kobiety, dzieci i osoby starsze jako „żywe tarcze”

– czytamy w komunikacie na Facebooku.

W miejscowości Bucza pod Kijowem rosyjscy żołnierze otworzyli ogień do samochodu z cywilami. Zginęły dwie osoby, w tym 17-letnia dziewczyna. Cztery osoby zostały ranne. O brutalnym ataku poinformował portal Kyiv Independent.

(…) Oddziały zaborców są zdemoralizowane, żołnierze i oficerowie okupanta nadal poddają się, uciekają, pozostawiając broń i sprzęt na ukraińskiej ziemi. Nie tylko zbrojne oddziały, ale też zwykła nieuzbrojona ludność prowadzi przeciwko wrogowi aktywne działania wojenne, demonstrując okupantowi swoją obywatelską postawę i zadając mu straty psychologiczne

– czytamy w dalszej części komunikatu sztabu.

Rosja zawiesza broń

Dzisiaj media obiegła informacja, że armia Putina zawiesza broń. Zgodzono się bowiem na utworzenie korytarzy humanitarnych dla ukraińskich cywilów.

Rosjanie wstrzymują ogień w dwóch miastach. Chodzi o Mariupol i Wołnowachę. Akcja potrwa jednak tylko o godziny 16.00 czasu lokalnego. Wtedy każdy chętny może opuścić miasto.

Fotografie: Facebook, Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij