×

Ogromny wzrost zakażeń w niedzielę. Tak źle w weekend jeszcze nie było

Koronawirus w Polsce ostro atakuje. Rośnie liczba zakażeń, co przedstawiają kolejne raporty ministerstwa zdrowia. Tym razem odnotowano ogromny wzrost zakażeń w niedzielę w odniesieniu do niedzieli z poprzedniego tygodnia. Tak źle w weekend jeszcze nie było!

Ogromny wzrost zakażeń w niedzielę

Statystyki dotyczące liczby nowych przypadków zakażeń przyzwyczaiły nas do tego, że publikowane w niedziele raporty przedstawiały zaniżone dane. Wynikało to z faktu, że w weekend przeprowadzanych jest mniej testów na obecność wirusa SARS-COV-2. Dzisiejszy raport nie ma z tymi słowami nic wspólnego.

Spełniają się najczarniejsze scenariusze ministra zdrowia Adama Niedzielskiego i dr Horbana. Piąta fala nie daje Polakom wytchnienia nawet w weekend, bowiem liczba nowych przypadków zakażeń jest szokująco duża. Ile osób otrzymało pozytywny wynik testu na COVID-19?

Jak podaje ministerstwo zdrowia, w ciągu ostatniej doby wykonano ponad 111,2 tys. testów i potwierdzono 34 088 przypadków zakażenia koronawirusem. Z powodu COVID-19 zmarło 7 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 18 osób.

Liczba zakażonych COVID-19 osób od początku epidemii w Polsce wynosi 4 518 218 przypadków, z czego 103 844 osoby zmarło.

Dla porównania w minioną niedzielę, 16 stycznia, wykonano 72,9 tys. testów i potwierdzono 14 667 przypadków zakażeń COVID-19. Z powodu zakażenia wirusem zmarło wówczas 19 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami życie straciło kolejne 16 osób.

Przyczyna ogromnego wzrostu liczby zakażeń

Za znaczący przyrost liczby zakażeń w ostatnich tygodniach odpowiedzialny jest wariant Omikron, który zatacza coraz szersze kręgi wśród Polaków. Choć już teraz przyrosty zakażeń biją rekordy, eksperci twierdzą, że to dopiero początek. Ich zdaniem wirus finalnie dopadnie każdego, a to dlatego, że Omikron ma wyjątkowy wysoki potencjał zakaźny, ale jednocześnie uchodzi za łagodniejszy od swoich poprzedników. Naukowcy rozpoznali w wariancie Omikron aż 50 mutacji, w tym 32 w obrębie białka kolca – białka szczytowego odpowiedzialnego za infekowanie komórek.

Choć Omikron sieje postrach na całym świecie, są też dobre wieści. Naukowcy coraz częściej wskazują, że może to być ostatni wariant koronawirusa, który stanowi dla nas tak duże zagrożenie. Wielu ekspertów uważa bowiem zgodnie, że Omikron nas uodporni.

Źródła: www.facebook.com, www.popularne.pl
Fotografie: www.facebook.com

Może Cię zainteresować