×

Ogromne zmiany w więziennictwie! Resort Zbigniewa Ziobry się postarał

To koniec darmowej energii dla zatrzymanych i skazanych. Resort sprawiedliwości zapowiada, że zarówno osoby tymczasowo aresztowane, jak i więźniowie będą płacić za prąd. Osadzeni nie będą mogli tym samym użytkować już za darmo czajnika, radia czy telewizora. Z jak wysokimi kosztami przyjdzie im się mierzyć?

Reforma więziennictwa w Polsce

17 września weszła w życie część przepisów zawartych w programie „Nowoczesne Więziennictwo”. Resort sprawiedliwości zaznacza przy tym, że „tak kompleksowej zmiany w więziennictwie nie było od 25 lat”.

Całkowicie zmieniamy filozofię działania zakładów karnych – więzienie to nie będzie hotel czy sanatorium. Każda kara pozbawienia wolności musi się odbywać w takich warunkach, by recydywistom nie było obojętne, czy wrócą do więzienia, czy nie

– zapowiadał w poniedziałek 19 września wiceminister sprawiedliwości Michał Woś w „Naszym Dzienniku”.

O jakich zmianach zatem mówimy?

więźniowie będą płacić za prąd
Wikimedia Commons

Skazani nie będą omijać kolejek do lekarzy specjalistów

Reforma zakłada m.in., że skazani nie będą omijać kolejek do lekarzy specjalistów. Aż ciężko w to uwierzyć, ale dotychczas byli oni przyjmowani w pierwszej kolejności!

Wprowadzamy twardą zasadę. Nie będzie uprzywilejowania, świadczenia medyczne więźniom nie będą udzielane poza kolejnością tak, jak to jest teraz, ale według tych samych zasad, które obowiązują wszystkich obywateli

– podkreśla wiceminister Woś.

Więźniowie mają również korzystać z teleporad, co ograniczy odwiedzanie przez nich placówek medycznych i „zajmowanie miejsca” innym. Co więcej, skazani zostają obciążeni kosztami badań laboratoryjnych, lecz tylko w przypadku pozytywnego wyniku badania na obecność substancji psychoaktywnej.

Kosztów takich badań nie powinien ponosić budżet państwa, na który składają się podatnicy

– podkreśla resort w komunikacie.

Koniec absurdalnych skarg więźniów

Nowe przepisy ograniczą składanie absurdalnych skarg przez więźniów, jak chociażby zażalenie na posiłek… sprzed sześciu lat. Zdarzyło się, że jeden z więźniów wysłał tyle skarg w ciągu pół roku, że Służba Więzienna za znaczki pocztowe zapłaciła… 26 tys. złotych!

więźniowie będą płacić za prąd
Wikimedia Commons

Więźniowie będą płacić za prąd

Resort sprawiedliwości postanowił dobrać się również do kieszeni więźniów i osób tymczasowo aresztowanych. Od stycznia 2023 roku nie będą mogli oni już korzystać z radia, czajnika czy telewizora na koszt państwa. Sami będą bowiem płacić za prąd, z tą różnicą, że opłata nie będzie uzależniona od rzeczywistej ilości zużytej energii elektrycznej. Otóż opłata ma być zryczałtowana. O jakiej kwocie zatem mowa?

Wysokość zryczałtowanej miesięcznej opłaty związanej z użytkowaniem w celi mieszkalnej dodatkowego sprzętu elektronicznego lub elektrycznego ustalono na poziomie 20 zł miesięcznie. Powyższa kwota została obliczona na podstawie średniej wartości poboru energii elektrycznej przez najpopularniejsze urządzenia dopuszczone do użytku w zakładach karnych i aresztach śledczych oraz średniego czasu ich użytkowania w ciągu miesiąca

– czytamy w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia Ministerstwa Sprawiedliwości w tej sprawie.

Resort uwzględnił w wyliczeniach energie zużywaną przez telewizor, radio, wieżę stereo i czajnik elektryczny. W wyliczeniach przyjęto, że skazany będzie gotować wodę pięć razy dziennie, a z telewizji, radia czy wieży stereo będzie korzystał przez 10 godzin dziennie. Uwzględniono przy tym stawkę za kilowatogodzinę w wysokości 60 gr. To dość niska stawka, gdyż obecnie za prąd dla gospodarstw domowych za kilowatogodzinę trzeba zapłacić w okolicach 75 gr.

więźniowie będą płacić za prąd
Wikimedia Commons

Resort sprawiedliwości szacuje, że nawet 90 proc. osadzonych może zostać objętych opłatą za prąd

Resort Ziobry wyliczył, że dochody z tego tytułu mogą przynieść nawet 15,7 mln zł rocznie. Wiadomo już, na co zostaną przeznaczone te pieniądze.

Pozyskane w wyniku projektowanej regulacji środki zostaną przeznaczone na finansowanie zwiększonych kosztów zatrudnienia osadzonych oraz finansowanie działań Funduszu Aktywizacji Zawodowej Skazanych oraz Rozwoju Przywięziennych Zakładów Pracy w zakresie resocjalizacji osób pozbawionych wolności oraz wykonywania kary pozbawienia wolności

– czytamy w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia.

Źródła: www.fakt.pl

Może Cię zainteresować

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
zamknij