×

Czy inflacja dotknie więźniów? Odpowiedź na to pytanie może zaskoczyć

Czy inflacja dociera również za kraty? I tak, i nie. Osadzeni nie muszą się martwić z powodu nadchodzącej zimy. Więźniowie zjedzą droższe posiłki, a w celach temperatura będzie wynosić 20 st. C.

Co jedzą więźniowie?

Czarny chleb, czarna kawa…? Wcale nie! Więźniowie niejednokrotnie jadają lepiej niż pacjenci szpitali. To, w jaki sposób powinno wyglądać wyżywienie skazanych, jest dokładnie określone przez rozporządzenie ministra sprawiedliwości w sprawie wyżywienia osadzonych w zakładach karnych i aresztach śledczych. Dania przygotowują funkcjonariusze działu kwatermistrzowskiego pod nadzorem szefa kuchni (funkcjonariusza Służby Więziennej). Przygotowywanie posiłków odbywa się w pomieszczeniach, które spełniają rygorystyczne wymogi sanitarne.

Skazani otrzymują trzy posiłki dziennie, w tym co najmniej jeden posiłek gorący. Osadzeni mogą być m.in. na diecie wegańskiej, cukrzycowej i wyznaniowej. Niektórzy celowo zgłaszają zmianę religii, żeby nieco urozmaicić swoją dietę.

Do każdego posiłku podaje się napój (woda, kompot, herbata lub kawa zbożowa). Posiłki zawierają odpowiednie wartości odżywcze oraz konkretną wartość energetyczną. W teorii brzmi nieźle, prawda? A w praktyce… możemy się jedynie domyślać, że z jakością posiłków bywa różnie. Na podstawie zdjęć z fanpage’u „Posiłki w więzieniach” jedno możemy stwierdzić na pewno – podczas przygotowywania posiłków nikt nie przejmuje się kwestią estetyczną.

Więźniowie zjedzą droższe posiłki

Chociaż inflacja nie omija również zakładów karnych, osadzeni nie muszą się martwić rosnącymi cenami żywności czy opału. Jak informuje Business Insider Polska, osadzeni już teraz jedzą „droższe” posiłki — ze względu na inflację stawka żywieniowa wzrosła o 20 proc. Ale na tym nie koniec, bo w przyszłym roku wydatki na jedzenie więźniów mają wzrosnąć aż o 40 proc.!

Wartość energetyczna posiłków to 2,8 tys. kcal dla osadzonych do 18. rok życia oraz 2,6 tys. kcal dla pozostałych.

— informuje Business Insider, podając również przykładowe menu. A w nim znajdziemy m.in.:

  • śniadanie składające się z herbaty, chleba, margaryny i kiełbasy golonkowej
  • obiad składający się z zupy koperkowej, gulaszu wołowego, ziemniaków, surówki i kompotu
  • kolację składającą się z herbaty, chleba, margaryny i mielonki.

Służba Więzienna poinformowała, że „we wszystkich jednostkach penitencjarnych koszt żywienia jest wyższy, niż określa norma minimalna i zmienia się wraz z warunkami na rynku”. W tym roku koszt pojedynczego posiłku więźnia wzrósł więcej niż wysokość inflacji i wynosi ok. 4,8 zł. W 2022 r. środki na wydatki na żywienie osadzonych zwiększono o ponad 6 mln 152 tys. zł.!

Jeśli chodzi o temperaturą w więziennej celi, osadzeni tym bardziej nie mają się czym przejmować. SW zapewnia, że wysokość temperatur utrzymywana w jednostkach organizacyjnych Służby Więziennej zimą wynosi 20 st. C.

Przypomnijmy, inflacja we wrześniu 2022 r. wyniosła w Polsce 17,2 proc. Drastycznie wzrosły ceny energii i żywności.

Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu),

Może Cię zainteresować