×

Ogłoszono lockdown dla niezaszczepionych. Nowa decyzja odnośnie walki z pandemią

Ogłoszono lockdown dla niezaszczepionych. Gdy wydawało się, że rządzący zrezygnują z kontrowersyjnego pomysłu, niespodziewanie zapadła szokująca decyzja. Od dziś osoby, które nie zaszczepiły się przeciwko COVID-19, muszą liczyć się z utrudnieniami w wielu dziedzinach życia.

Sanitarna dyskryminacja

Polski rząd już wielokrotnie wspominał o możliwości nałożenia obostrzeń na wybrane grupy społeczne. Pomimo tego, że zarówno osoby zaszczepione jak i niezaszczepione przeciwko COVID-19 są w stanie przenosić koronawirusa, politycy rozważali wprowadzenie obostrzeń wyłącznie w stosunku do niezaszczepionych. Tego typu rozwiązanie od początku budziło sprzeciw społeczeństwa, ponieważ nosi znamiona dyskryminacji medycznej. Niestety nawet w krajach o silnie rozwiniętej demokracji, zaczyna się odczuwać wszechobecną segregację sanitarną. Na radykalne kroki zdecydowała się słynąca do niedawna z zamiłowania do wolności Austria. Od dziś w całym kraju będzie obowiązywał lockdown dla niezaszczepionych.

Choć w Austrii aż 65 procent społeczeństwa przyjęło już szczepionkę przeciwko COVID-19, Rząd Austrii chciałby dodatkowo zwiększyć tempo szczepień. Ograniczenie swobód obywatelskich ma na celu wywołanie presji, która skłoni ludzi do wizyty w przychodni. Lockdown nie będzie dotyczył wyłącznie dzieci do lat 12. Pozostali niezaszczepieni będą mogli wychodzić z domu wyłącznie w celu udania się do pracy lub do sklepu. Zostanie im odebrane również prawo do odwiedzania restauracji czy kin. Na razie wiadomo, że obostrzenia będą obowiązywały przez 10 dni. Nie można jednak wykluczyć, że z czasem rządzący zdecydują się je przedłużyć.

Na podobne rozwiązanie zdecydowała się Holandia. W związku ze znacznym przyrostem nowych zakażeń, wszyscy obywatele bez względu na stan sanitarny, muszą przestrzegać nowych wytycznych. Odtąd branża gastronomiczna może funkcjonować od godz. 6:00 do 20:00. Sklepy inne niż spożywcze oraz apteki muszą kończyć pracę najpóźniej o godzinie 18:00. Z kolei, imprezy sportowe mogą odbywać się wyłącznie bez udziału publiczności. Rząd rekomenduje pracę z domu, jeśli tylko jest to możliwe oraz unikanie spotkań w większym gronie ludzi.

Ogłoszono lockdown dla niezaszczepionych

W całej Europie można w tej chwili zauważyć zdecydowany nawrót obostrzeń covidowych. Od 16 listopada na terenie niemal całej Bawarii będzie  obowiązywać tzw. zasada 2G. Zakłada ona możliwość wstępu do restauracji, kin czy teatrów wyłącznie osób zaszczepionych i ozdrowieńców. Poziom w pełni zaszczepionych osób w Niemczech przekracza już 67 procent. Mimo to, epidemia wcale nie daje za wygraną. Na podobne obostrzenia zdecydowały się wcześniej Bułgaria, Czechy i Słowacja.

Dziś w Polsce zanotowano stosunkowo niewielką ilość zakażeń. W ciągu ostatniej doby potwierdzono jedynie 9 512 nowych przypadków koronawirusa. Wiceminister zdrowia, Waldemar Kraska w wywiadzie udzielonym dla Polskiego Radia stwierdził jednak, że sytuacja się zaognia. Widać wyraźny wzrost w odniesieniu do zeszłego tygodnia.

To wzrost o 30 proc. względem minionego poniedziałku.

Waldemar Kraska przekazał PAP najnowsze dane, dotyczące sytuacji w szpitalach.

Ostatniej doby przybyło 550 nowych osób. W tej chwili w polskich szpitalach przebywa 14 123 osób, to bardzo dużo.

Na pytania dotyczące szansy wprowadzenia nowych restrykcji w powiatach o największej liczbie zachorowań, Kraska odparł, że póki co rządzący nie mają takich planów.

W tej chwili głównie koncentrujemy się na egzekwowaniu obostrzeń.

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij