×

Polscy himalaiści mają otrzymać odznaczenia za akcję ratunkową na Nanga Parbat

W akcji ratunkowej na Nanga Parbat, wzięła udział czwórka Polaków (Adam Bielecki, Denis Urubko, Jarosław Botor i Piotr Tomala), którzy ryzykowali życiem, aby uratować zagubionych. Wspólnymi siłami uratowali życie Elizabeth Revol, podczas gdy nasz rodak, Tomasz Mackiewicz, pozostał na górze na wysokości powyżej 7000 m n.p.m. po tym, jak spełnił swoje marzenie i zdobył szczyt upragnionej góry.

Twitter

Pod względem wypadków śmiertelnych Nanga Parbat zajmuje drugie miejsce w światowym rankingu – plasuje się zaraz za K2 (8611 m). Nie bez powodu jest więc nazywana w środowisku wspinaczy „zabójczą górą”.

Czwórka polskich ratowników już zapisała się w historii światowego himalaizmu. Dokonali niemożliwego

tvn24

I choć pierwotnie zakładano, że akcja ratunkowa Francuzki trwać będzie około 16 godzin, Bielecki i Urubko dotarli do niej w niespełna 8. Każda godzina, a nawet minuta grała na ich nie korzyść, dlatego robili, co mogli, aby dotrzeć do niej jak najszybciej.

Minister sportu i turystyki, Witold Bańka, zapowiedział w ostatnim czasie na swoim Twitterze, że w najbliższym czasie wystąpi do prezydenta Andrzeja Dudy o nadanie specjalnych odznaczeń państwowych dla całej czwórki śmiałków.

Może Cię zainteresować