×

Dzień przed wprowadzeniem II etapu odmrażania gospodarki, rząd wprowadza zmiany

Tuż przed zaplanowanym na jutro wejściem w życie II etapu luzowania obostrzeń i stopniowego odmrażania gospodarki, rząd zdecydował się wprowadzić kilka zmian w rozporządzeniu. Są one związane m.in. ze sposobem prowadzenia sprzedaży.

Odmrażanie gospodarki: zmiany

Od jutra wchodzi w życie drugi etap odmrażania gospodarki. W związku z tym, zostaną otwarte hotele i miejsca noclegowe, w weekendy będą działały sklepy budowlane wybrane instytucje kultury, takie jak muzea, biblioteki i galerie sztuki. Co więcej, zostanie zniesiony wymóg dwutygodniowej kwarantanny dla pracowników i uczniów transgranicznych. Korekty dotyczą przede wszystkim funkcjonowania tzw. wysp handlowych w galeriach oraz zniesienia konieczności utrzymywania w miejscach publicznych niezbędnej odległości pomiędzy osobami mieszkającymi w tym samym miejscu. Zaledwie kilkanaście godzin przed wprowadzeniem II etapu odmrażania gospodarki, wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński poinformował na Twitterze, że resort otrzymał aż 2 400 uwag, które musiały zostać rozpatrzone. W związku z tym dotychczas znane wytyczne częściowo uległy zmianie. Za najistotniejszą zmianę uznaje się zniesienie obowiązku utrzymywania dwumetrowego dystansu w miejscu publicznym przez członków rodziny bądź osoby mieszkające ze sobą. Niestety nie podano jaki będzie sposób weryfikacji czy przemieszczające się wspólnie osoby mieszkają w jednym gospodarstwie domowym.

Wyspy handlowe

Kolejną zmianą jest wznowienie działalności tzw. wysp handlowych, czyli np. punktów informacyjnych bądź sklepów zlokalizowanych na korytarzach centrów handlowych. Rada Ministrów zgodziła się także na otwarcie stadnin koni, pod warunkiem, że równocześnie będzie w niej przebywać niewielka grupa osób. Co więcej, ludzie na terenie stadniny nie będą zmuszeni do noszenia maseczek ochronnych. Trzeci etap luzowania restrykcji wejdzie w życie dopiero za jakiś czas i będzie dotyczyć branży gastronomicznej. Najprawdopodobniej najdłużej poczekają na otwarcie zakłady fryzjerskie i salony kosmetyczne, w których ze względu na bezpośredni kontakt z personelem istnieje największe ryzyko zakażenia koronawirusem.

 

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter.com

Może Cię zainteresować