×

Bezpłatny urlop dla niezaszczepionych pracowników? Rząd chce zmian w ustawie!

Bezpłatny urlop dla niezaszczepionych to kolejne z rozwiązań, które w pośredni sposób ma zmusić Polaków do przyjęcia szczepionki przeciwko koronawirusowi. Zgodnie z projektem noweli ustawy o zwalczaniu COVID-19, pracodawcy będą mieli prawo odesłać „potencjalnych roznosicieli” choroby.

Zaostrzenie restrykcji

Z dnia na dzień otrzymujemy coraz więcej informacji na temat obostrzeń, które wkrótce mogą wejść w życie. Choć na razie po czwartej fali COVID-19 nie ma nawet śladu, to politycy już teraz straszą ograniczeniami. Wczoraj specjaliści poinformowali, w których regionach Polski najprawdopodobniej restrykcje będą najbardziej surowe, a już dziś pojawiły się doniesienia o projekcie ustawy, który bardzo mocno uderzy w osoby niezaszczepione.

Zgodnie z projektem ustawy, pracodawcy będą mieli prawo odesłać pracownika na urlop bezpłatny lub delegować go do innych zadań. Osoby, które nie zaszczepiły się przeciwko COVID-19 ani nie przeszły zakażenia koronawirusem, będą miały ograniczone możliwości do zarabiania pieniędzy.

W opisie projektu możemy przeczytać:

W projektowanej regulacji przewiduje się wprowadzenie rozwiązań, które pozwolą pracodawcom uzyskiwać informacje dotyczące zaszczepienia, faktu przebycia zakażenia SARS-CoV-2 lub posiadania ważnego negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2. Proponuje się, aby w przypadku osoby, która przekazała informację o braku zaszczepienia przeciwko COVID-19 lub nieprzebyciu infekcji wirusa SARS-CoV-2 potwierdzonej wynikiem testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 lub posiadania ważnego pozytywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, pracodawca mógł delegować tę osobę do pracy poza jej stałe miejsce pracy lub do innego rodzaju pracy, z wynagrodzeniem odpowiadającym rodzajowi pracy albo skierować na urlop bezpłatny. Przewiduje się również możliwość oczekiwania powyższych informacji przed nawiązaniem stosunku pracy z osobą ubiegającą się o pracę.

Projekt ustawy został opracowany przez Ministerstwo Zdrowia.

Bezpłatny urlop dla niezaszczepionych

Zgodnie z projektem przedsiębiorcy oraz podmioty prowadzące działalność gospodarczą w zakresie objętym czasowym ograniczeniem w prowadzeniu działalności gospodarczej nie będą podlegali ograniczeniom pod warunkiem, że działalność gospodarcza jest wykonywana na rzecz zaszczepionych przeciwko COVID-19 bądź osób, które już przebyły zakażenie SARS-CoV-2. Wyjątek stanowią również obywatele z potwierdzonym wynikiem testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 oraz osoby posiadające ważny negatywny wynik testu diagnostycznego na SARS-CoV-2.

Aby potwierdzić status zdrowotny człowieka będzie można korzystać z aplikacji mobilnej udostępnionej przez Centrum e-Zdrowia. Dopuszczalne będzie także korzystanie z zaświadczeń z umieszczonym na nim wizerunkiem twarzy posiadacza zaświadczenia. Do wystawiania dokumentów będą uprawnieni medycy.

Z kolei fotografie będą pochodzić z Rejestru Dowodów Osobistych lub ewidencji wydanych i unieważnionych dokumentów paszportowych. Przepisy mogą wejść życie jeszcze w trzecim kwartale 2021 roku. Na naszych oczach dokonuje się niebywała zmiana dziejowa. Segregacja sanitarna staje się faktem.

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Freepik, Facebook

Może Cię zainteresować

zamknij