×

Po ukąszeniu przez węża, szybko odciął palec. Chciał zapobiec rozprzestrzenianiu się trucizny

Strach to zły doradca. Przekonał się o tym Chińczyk, który odciął palec po ukąszeniu węża. Lekarze, którzy opatrywali jego ranę stwierdzili, że nie było to konieczne.

Chińczyk odciął palec po ukąszeniu przez węża

Rolnik Zhang rąbał drewno na opał w dzielnicy Shangyu w prowincji Zhejiang, gdy wąż zatopił kły w jego prawym palcu wskazującym. W ataku paniki mężczyzna wykorzystał trzymany w rękach topór i… odciął ukąszony paliczek.

Zabandażował makabryczną ranę i pobiegł do szpitala tradycyjnej medycyny chińskiej w Hangzhou. Opisał on gada, który go ukąsił, a lekarze zidentyfikowali go jako żmiję z dziobów, znaną lokalnie jako „pięciostopniowy wąż”. Nazwa ta wywodzi się stąd, iż uważa się, że ofiary padają martwe w ciągu pięciu kroków od ugryzienia.

To nie była prawidłowa reakcja

Lekarze zamiast pochwalić jego szybkie myślenie, stwierdzili, że tak dramatyczna reakcja była niepotrzebna. Siła jadu węża jest dużo mniejsza niż sądzą miejscowi. Zatrucie charakteryzuje się uderzającym bólem głowy, problemami z oddychaniem i krwawiącymi dziąsłami. Dr Ren Jinping powiedział, że żadna z powyższych reakcji nie wystąpiła u Zhanga, któremu podano surowicę przeciw jadowi i oczyszczono jego ranę.

Lekarze powiedzieli, że nadmierne reakcje na ataki Deinagkistrodona nie są rzadkie, a wiele osób samo amputuje członki, by zatrzymać rozprzestrzenianie się trucizny

Mało kto wie, jak właściwie zachować się w takim wypadku. Najważniejszy jest spokój. To spowolni przemieszczanie się trucizny po organizmie. Jeśli ukąszenie nastąpiło w okolicach dłoni, należy trzymać ją poniżej poziomu serca. To także pomaga w takiej sytuacji. I nigdy nie próbować wysysać jadu z rany! Dostanie on się do żołądka, co tylko przyspieszy działanie trucizny. Kolejnym krokiem jest wezwanie karetki bądź udanie się do najbliższego szpitala w celu podania surowicy.

Medycyna tradycyjna z użyciem gadów

Paradoksalnie Chińczycy często wykorzystują te węże w medycynie naturalnej. Nie tylko wykorzystuje się ich jad w rzekomo celach leczniczych. Żmije są przygotowywane przez gotowanie mięsa bezgłowego ciała czy mielenie pasty z popiołu węża, a następnie mieszanie jej z miodem.

Zdarzają się także takie praktyki, jak suszenie całego węża i prasowanie go w proszek. Ilość zastosowań jest doprawdy niezwykła, ale nie potwierdzono naukowo ich skuteczności.

A wy wiecie jak zachować się w przypadku ukąszenia przez jadowite zwierzę?

Źródła: www.dailymail.co.uk
Fotografie: Flickr (miniatura wpisu), Wikipedia.com, Dailymail.co.uk, Flickr.com

Może Cię zainteresować