×

Chcieli obrzeżać swoją córeczkę! Niestety skutki dla dziewczynki okazały się tragiczne

Obrzezanie 12-letniej dziewczynki
Pixabay

Niezwykle niebezpieczna i nieludzka tradycja doprowadziła do śmierci dziecka! Obrzezanie 12-letniej dziewczynki doprowadziło do strasznych powikłań!

Walka ze zgubną tradycją

Od setek lat w Egipcie panuje przekonanie, że obrzeżanie kobiet wpływa pozytywnie na ich zdrowie. Jest to także sposób kontroli ich seksualności. Po wielu latach prawo zostało zmienione i częściowo zakazano okaleczania biednych dziewczynek. Procedura polega na tym, że usuwa się zewnętrzne narządy płciowe. Jest to okaleczenie na całe życie. Egipscy prawodawcy przyjęli poprawki do kodeksu prawa. Okaleczanie żeńskich narządów płciowych należy teraz do przestępstw, w których przestępcy zwykle otrzymują do dwóch lat więzienia, jednak może być to podciągnięte do zbrodni, która pociąga za sobą surowsze wyroki i kary. Jednak obrońcy praw kobiet twierdzą, że prawo nadal zawiera luki. Jak powiedział Amel Fahmy, dyrektor zarządzający Tadwein Gender Research Center:

Dopóki nie będzie jasnej strategii państwa i prawdziwej kryminalizacji tej praktyki, wiele egipskich dziewcząt zostanie zmuszonych do poddania się tej procedurze, a wiele z nich umiera z tego powodu.

Według Redy el-Danbouki, prawniczki zajmującej się prawami człowieka, prawo egipskie zawiera luki. Kodeks karny kryminalizuje wycinanie żeńskich narządów płciowych tylko w przypadkach, gdy „nie ma medycznego uzasadnienia”:

Ta klauzula otwiera drzwi zarówno rodzicom, jak i lekarzom, którzy twierdzą, że nie prowadzili obrzezania kobiet, lecz po prostu usuwali rzekomo dyskomfortowy wzrost skóry.

W ostatnich latach przypadki, w których dziewczęta wykrwawiły się na śmierć po strasznej procedurze, trafiły na główne strony gazet w Egipcie. W grudniu 2016 r. Egipski sąd karny skazał dwóch lekarzy i matkę 17-letniej dziewczynki, która zmarła w wyniku obrzezania. Skazano ją jednak tylko na karę jednego roku w zawieszeniu. Werdykt spotkał się z ostrą krytyką działaczy. Egipscy sędziowie nie są przekonani, że obrzezanie kobiet jest przestępstwem, które należy ukarać, ponieważ jest to wielowiekowa tradycja. 

Obrzezanie 12-letniej dziewczynki

12-letnia dziewczynka zmarła w tym tygodniu w południowym Egipcie po tym, jak jej rodzice zabrali ją do lekarza. Przeprowadził on okaleczanie żeńskich narządów płciowych, praktykę przestępczą, która jest szeroko rozpowszechniona w regionie, zgodnie z orzeczeniem sądowym doprowadziło to do komplikacji i do krwotoku, w wyniku którego niewinne dziecko zmarło.

Śmierć dziewczynki w prowincji Assiut skłoniła egipskiego prokuratora do nakazania aresztowania jej rodziców, podobnie jak lekarza, który przeprowadził procedurę. 30 stycznia zostali przesłuchani przez prokuraturę. Od połowy lat dziewięćdziesiątych Egipt walczy z wielowiekową praktyką, która, jak się uważa, mylnie kontroluje seksualność kobiet.

W 2008 r. W parlamencie uchwalono ustawę zakazującą cięcia żeńskich narządów płciowych pomimo silnego sprzeciwu ze strony konserwatywnych głosów. Jednak w ankiecie rządowej z 2015 r. Stwierdzono, że 87% wszystkich egipskich kobiet w wieku od 15 do 49 lat zostało obrzezanych.

Obrzezanie 12-letniej dziewczynki
Pixabay
Źródła: www.o2.pl, abcnews.go.com, www.independent.co.uk, www.dailymail.co.uk
Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu), Pixabay

Może Cię zainteresować

zamknij