×

Obowiązek noszenia maseczek w pracy. Teraz wszyscy muszą zasłaniać twarz

Obowiązek noszenia maseczek w pracy wszedł w życie. Teraz każdy pracownik, który przebywa w pomieszczeniu zamkniętym w towarzystwie co najmniej jednej osoby, będzie musiał zasłaniać usta i nos. W jakich okolicznościach możemy być zwolnieni z tego obowiązku?

Nowe rozporządzenie

W sobotę weszło w życie nowe rozporządzenie, na mocy którego pracownicy mają obowiązek nosić maseczkę przez cały czas wykonywania swoich obowiązków. Oznacza to, że od tej pory już nikt nie będzie mógł unikać zakrywania twarzy, powołując się na warunki pracy. Z noszenia maseczek nie będą zwolnieni również politycy występujący przed kamerami czy w Sejmie. Twarz musi być zakryta w sytuacji, gdy w pomieszczeniu znajdują się co najmniej dwie osoby, niezależnie od tego w jakiej odległości względem siebie siedzą.

Tym razem wyjątków jest bardzo mało. Z nakazu noszenia maseczek są zwolnieni wyłącznie piloci w kabinie, osoby kierujące środkami transportu publicznego oraz księża odprawiający msze. Co ciekawe, zakrywać twarzy nie muszą pracownicy przedszkoli, za to w żłobkach jest to konieczne. Rozporządzeniu podlegają także zakładowe stołówki. Póki co, nie sprecyzowano jak będzie wyglądało korzystanie z tych miejsc. Trudno bowiem wyobrazić sobie spożywanie posiłków bez zdejmowania maseczek…

Obowiązek noszenia maseczek w pracy

Na razie nie wiadomo, kto będzie odpowiedzialny za kontrolowanie czy zasady są respektowane. Z rozporządzenia wynika, że zasłanianie ust i nosa jest obowiązkowe:

  • w środkach publicznego transportu zbiorowego: autobusie, tramwaju, pociągu, samolocie,
  • w samochodzie, jeśli podróżują w nim osoby niemieszkające ze sobą,
  • w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej np. na poczcie, w urzędzie,
  • w obiektach handlowych lub usługowych, np. w sklepach, galeriach handlowych, aptekach, na targu, w kinie, teatrze, w przychodni, salonie kosmetycznym czy salonie masażu,
  • w kościele, w budynku użyteczności publicznej przeznaczonym na potrzeby kultu religijnego oraz na cmentarzu,
  • w przestrzeni publicznej, w tym także na wolnym powietrzu, na ulicy, na spacerze,
  • na uczelni.

Nakaz zakrywania twarzy w powyższych sytuacjach będzie obowiązywać do 27 grudnia. Miejmy nadzieję, że powszechne zasłanianie ust i nosa pomoże zmniejszyć uderzenie COVID-19 w trzeciej fali epidemii.

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Fotografie: Twitter, Pixabay

Może Cię zainteresować

zamknij