×

Obostrzenia wprowadzono w nocy. Polacy nie wiedzą, że zaczęły obowiązywać!

Obostrzenia wprowadzono w nocy z poniedziałku na wtorek, bez żadnych zapowiedzi ani konsultacji społecznych. Część z nich zaczęła obowiązywać już kilka godzin później. Wielu Polaków wciąż nie ma o tym pojęcia!

„Nocna zmiana”

Większość obostrzeń od początku pandemii rządzący zapowiadali w świetle jupiterów przed obiektywami kamer. Wydawało się nawet, że sprawia im przyjemność urządzanie konferencji prasowych, podczas, gdy naród zamiera w oczekiwaniu, czy coś może otworzą, czy znów wszystko pozamykają.

Warto jednak pamiętać, że politycy Prawa i Sprawiedliwości mają największą wprawę w przegłosowywaniu kontrowersyjnych decyzji pod osłoną nocy. To pozwala im działać z zaskoczenia, zanim osoby, które mają przeciwne poglądy na dany temat, zdążą zebrać siły, czy choćby nawet połapać się w sytuacji.

Do swojej ulubionej praktyki rządzący wrócili minionej nocy, gdy z poniedziałku na wtorek wprowadzili nowe restrykcje, bez żadnej dyskusji czy konsultacji społecznych. Część z nich zaczęła obowiązywać zaledwie kilka godzin później.

Obostrzenia wprowadzono w nocy, pewne poluzowania też

Jakich obszarów życia dotyczą tajemniczo, pod osłoną nocy wprowadzone restrykcje?

Przekraczanie granic

Kwarantanna po przekroczeniu polskiej granicy będzie obowiązkowa, a zwolnienie z niej będzie możliwe tylko za okazaniem zaświadczenia o wykonaniu szczepienia przeciwko COVID-19 preparatem dopuszczonym do obrotu na terenie Unii Europejskiej.

Z obowiązku odbycia kwarantanny po przekroczeniu granicy zwolnieni zostaną: uczniowie pobierający naukę w Polsce lub w państwie sąsiadującym i ich opiekunowie, dzieci objęte wychowaniem przedszkolnym w Polsce lub w państwie sąsiadującym i ich opiekunowie, a także studenci, uczestnicy studiów podyplomowych, kształcenia specjalistycznego i innych form kształcenia, doktoranci kształcących się w Polsce lub w państwie sąsiadującym oraz osoby prowadzące działalność naukową.

Szczepienia przeciwko koronawirusowi

Do grupy pierwszej zostali zakwalifikowani pracownicy ogrzewalni i noclegowni dla bezdomnych. Mają być zaszczepieni tuż po pacjentach zakładów opiekuńczo-leczniczych.

Poszerzono także grupę uprawnionych do szczepienia w ramach grupy pierwszej – pracowników oświaty i placówek wychowawczych.

W kasynach tylko hazard

Decyzja o otwarciu kasyn wzbudziła spore zdziwienie wśród Polaków, bo jakoś mało kto postrzega te miejsca jako niezbędne do życia. Na mocy wprowadzonych nocą obostrzeń, w kasynach można tylko przegrywać pieniądze. Jeśli ktoś chce zastawić dorobek swojego życia – nie ma żadnego problemu.

Jeśli jednak chciałby się czegoś napić albo zjeść – nie ma mowy. Jedzenie i picie w kasynach zostały surowo zabronione.

Sanatoria z obostrzeniami

Działalność sanatoriów i uzdrowisk została przywrócona na mocy nocnego rozporządzenia, ale tylko dla osób z negatywnym testem. Warunkiem rozpoczęcia stacjonarnej rehabilitacji leczniczej w ośrodku rehabilitacyjnym czy turnusu leczniczo-profilaktycznego ma być negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, z materiału pobranego w terminie nie wcześniejszym niż 6 dni przed terminem rozpoczęcia turnusu rehabilitacyjnego.

Testy dla kuracjuszy mają być bezpłatne.

Konkursy na aplikacje prawnicze

Na mocy rozporządzenia z zakazu zgromadzeń wyłączone zostały konkursy na aplikację sędziowską i aplikację prokuratorską, a także egzaminy sędziowskie i egzaminy prokuratorskie oraz konkursy na stanowiska referendarzy sądowych i asystentów sędziów.

Wyżej wymienione dziedziny życia to tylko te, które zostały uregulowane nocnym rozporządzeniem. Jutro w świetle jupiterów, podczas konferencji prasowej rząd ma ogłosić nowe obostrzenia. Jak się spekuluje, wśród nich mają znaleźć się pomysły dotyczące zamknięcia granic, kin, teatrów, hoteli i sklepów w galeriach handlowych poza sprzedającymi produkty pierwszej potrzeby.

Jednak, jak nieoficjalnie donosi Polsat News, rząd zamierza wprowadzić regionalizację obostrzeń.

Źródła: wiadomosci.gazeta.pl, www.fakt.pl
Fotografie: Twitter, Pixabay

Może Cię zainteresować