×

Nietypowy objaw Omikronu widoczny w oczach. Lekarz wyjaśnia, na co zwrócić uwagę

Wariant Omikron opanował świat. Kolejne miliony zakażeń sprawiły, że dziś wiemy o nowym wariancie zdecydowanie więcej niż jeszcze kilka tygodni temu. Ból gardła, gorączka czy kaszel to najczęściej wymieniane objawy zakażenia Omikronem, które nierzadko są mylone z grypą. Symptomów jest jednak więcej, a jeden z nich zasługuje na szczególną uwagę. Lekarze przestrzegają, że nietypowy objaw Omikronu widoczny jest w oczach i każdy może go zauważyć. Co przez to rozumieć?

Omikron rozlewa się po Polsce

W Polsce z dnia na dzień rośnie liczba przypadków zakażenia Omikronem. Eksperci nie mają wątpliwości, że nowy wariant będzie odpowiedzialny za rozwój piątej fali zakażeń, która już dzisiaj bije rekordy zachorowań, podczas gdy scenariusze na przyszłość są bardzo mało optymistyczne.

Szacuje się, że w szczycie zakażeń prognozowanym na połowę lutego, możemy odnotowywać nawet 140 tys. przypadków zakażeń dziennie! Niektórzy twierdzą nawet, że każdy przejdzie zakażenie wariantem Omikron, a to ze względu na bardzo wysoki wskaźnik zakażalności. Nie ma więc wątpliwości, jak ważna jest znajomość objawów infekcji Omikronem i jak najszybsza reakcja.

Typowe objawy dla wariantu Omikron

Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowia (UK Health Security Agency) wskazała najczęściej występujące objawy zakażenia wariantem Omikron. Najczęstszym objawem był ból gardła, który zdiagnozowano u 53% badanych przypadków. Ból mięśni lub stawów, nudności, wymioty i zmęczenie były zgłaszane równie często, jak przy wariancie Delta, z kolei gorączka, kaszel, utrata węchu lub smaku występowały rzadziej, niż przy innych wariantach.

Inne, odnotowane objawy to brak apetytu, ból w klatce piersiowej, chrypka, oszołomienie i tzw. mgła mózgowa. Na tym jednak nie koniec…

Objaw Omikronu widoczny w oczach

Dr Nisa Aslam, lekarz pierwszego kontaktu z Londynu, wskazał na jeszcze jeden, nietypowy objaw zakażenia wariantem Omikron. Objaw, który widoczny jest w oczach osoby zakażonej i wcale nie trzeba być ekspertem, aby go zauważyć. Charakterystycznym objawem może być zapalenie spojówek lub tzw. „różowe oko”. Symptom ten był obserwowany już na początku pandemii. Z czasem występował on natomiast zdecydowanie rzadziej, aż do teraz, kiedy prawdopodobnie dotyczy wariantu Omikron.

Jak rozpoznać symptom? Oczy osoby zakażonej wyglądają jak oczy osoby, która przed chwilą wyszła z basenu, w którym pływała pod wodą bez okularów z otwartymi oczami. Inne dobre porównanie to porównanie do oczu osoby, która właśnie wyszła z zadymionego pomieszczenia.

„Różowe oko” przy zakażeniem wariantem Omikron. Skąd taka zmiana?

Już wcześniej badacze ustalili, że COVID-19 wnika do komórek dzięki receptorom znajdującym się w różnych częściach oka, tzw. receptorom ACE2.

Znajdują się one w różnych częściach oka, komórkach wyściełających siatkówkę, białku oka, powiece

– na łamach „Daily Express” tłumaczyła Nisa Aslam.

Tymczasem wykazano, że wariant Omikron prawdopodobnie ma większą zdolność wiązania się z receptorami ACE2 w porównaniu z wariantami Beta i Delta, co może rzutować na zapalenie spojówek. W obecnych czasach to bez dwóch zdań objaw, którego nie należy lekceważyć.

Nowy objaw Omikronu u dzieci. Łatwo go pomylić z inną rzadką chorobą.

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Źródła: www.medonet.pl
Fotografie: Pixabay, Wikimedia Commons

Może Cię zainteresować