×

Nowy banknot o nominale 20 zł. Pojawi się na nim podobizna Lecha Kaczyńskiego

Narodowy Bank Polski oddaje hołd Lechowi Kaczyńskiemu – nowy banknot o nominale 20 zł. trafi do obiegu za kilka dni, ale już teraz wzbudza spore kontrowersje. Dyskusja dotyczy głównie użytych symboli i kolorów. Ale nie tylko.

Nowy banknot o nominale 20 zł.

„Lech Kaczyński. Warto być Polakiem” – tak nazywa się banknot kolekcjonerski o nominale 20 zł, który trafi do obiegu 9 listopada w serii 80 tys. sztuk. Będzie to już 13. banknot kolekcjonerski wydany przez Narodowy Bank Polski. Obecnie w sieci można go nabyć za cenę średnio 10 razy wyższą niż nominał. Jak podają „Wiadomości Handlowe”, banknotem będzie można legalnie płacić za zakupy w sklepach. 9 listopada do obiegu trafi także kolekcjonerska srebrna moneta o nominale 500 zł. Również z wizerunkiem Lecha Kaczyńskiego.

Poprzez emisję tego banknotu, szczególnie ważnego – jak myślę – dla milionów Polaków, a szczególnie ważnego także dla mnie osobiście, bo miałem zaszczyt i przyjemność współpracować z prezydentem prof. Lechem Kaczyńskim, chcemy oddać hołd wielkiemu człowiekowi

– mówił Adam Glapiński podczas konferencji NBP 10 kwietnia, gdy zatwierdził wzór banknotu.

nowy banknot
Twitter

Banknot wykonano według projektu Justyny Kopińskiej. Ma wymiary 150 mm × 77 mm. Centralne miejsce zajmuje na nim wizerunek Lecha Kaczyńskiego. Oprócz zmarłego prezydenta na awersie znalazł się Pałac Prezydencki, Order Orła Białego i napis „Warto być Polakiem”. Natomiast na jego tylnej części umieszczono budynek Muzeum Powstania Warszawskiego i dzwon przy Murze Pamięci, widok na Cmentarz Wojenny w Katyniu, żurawie gdańskiej stoczni i tłum ludzi u jej bram, logo Solidarności oraz gest victorii, czyli symbol zwycięstwa. To właśnie szata graficzna banknotu, ale też jego nominał i nazwa, wzbudzają szereg wątpliwości.

nowy banknot
Twitter

„Warto być Polakiem” za 20 złotych?

Górnolotne hasło wymaga adekwatnego nominału. Przynajmniej tak mogłoby się wydawać. Internauci zauważają, że popełniono duże faux pas, zestawiając hasło „Warto być Polakiem” z nominałem 20 zł. Ale to dopiero początek.

Wielu komentujących dostrzega, że doszło do przerostu formy nad treścią. Banknot sprawia wrażenie, jakby chciano na nim upchnąć jak najwięcej elementów graficznych.

Ten banknot wygląda tak, jakby ktoś siedział w programie graficznym i zastanawiał się, ile może jeszcze dokleić »akcentów patriotycznych« w ograniczonej przestrzeni. Mamy chaos kolorystyczny, betonowy słupek przy pomniku, cytaty z »Numizmato« etc. Prezes NBP walczy jak lew

– stwierdził dziennikarz Wirtualnej Polski Marcin Makowski na Twitterze.

Koszmarnie brzydki banknot. Aż słów brak jak wiele błędów popełniono przy jego projektowaniu. No i ten nominał – 20 złotych do hasła »Warto być Polakiem«… Na szczęście to tylko emisja kolekcjonerska, ale zaczynam się bać o zapowiadanego tauzena…

– wtóruje dziennikarz portalu biznes24.pl Marcin Dobrowolski.

Myślałem, że to fejk. Na serio wrzucili na banknot z L. Kaczyńskim betonowy słupek parkingowy. Co to jest?! Stałby szlaban, to byłby banknot ze szlabanem?! Szedłby turysta, wrzuciliby turystę? Kto to projektował…

– dodaje polityk KO Krzysztof Brejza.

Również Jan Śpiewak skomentował nowy kolekcjonerski banknot. Krótko, acz dosadnie. „IV vs PRL” – napisał.

Z kolei znany polski rysownik Andrzej Rysuje napisał żartobliwie, że na banknocie brakuje mu jedynie… bitwy pod Grunwaldem.

Kto wie, może ktoś uzna ten żart za podpowiedź i wykorzysta pomysł przy kolejnym banknocie kolekcjonerskim?

Fotografie:

Może Cię zainteresować

zamknij