×

Za nami ostatnia niedziela z zakazem handlu w grudniu. Od nowego roku zajdą spore zmiany

Za nami ostatnia niedziela w tym roku, która była objęta zakazem handlu. Trzy następne będą bowiem niedzielami handlowymi (w tym również ta ostatnia), co zawdzięczamy zapisanym w ustawie wyjątkom. Przed nami jednak styczeń i nowe zasady, które będą obowiązywać już od nowego roku.

Dlaczego grudzień różni się od pozostałych miesięcy?

Jak wynika z artykułu 7 ustawy, zakaz handlu nie obowiązuje w „kolejne dwie niedziele poprzedzające pierwszy dzień Bożego Narodzenia”. Mowa więc o 16 i 23 grudnia, a więc dwóch kolejnych niedzielach. Z tej informacji z pewnością ucieszą się osoby, które odkładają zakup świątecznych prezentów na ostatnią chwilę – w końcu to dwa dodatkowe dni, które można przeznaczyć na chodzenie po sklepach.

gazeta.pl

gazeta.pl

Zmiany od stycznia

Podsumowując w 2018 roku mieliśmy łącznie 52 niedziele z czego zakazem handlu były objęte 23. Jak to się będzie miało do kolejnego roku? Okazuje się, że już w przyszłym roku zakaz handlu będzie obowiązywał przez 37 niedziel. Wynika to z faktu, że sklepy będą mogły swobodnie handlować tylko w ostatnie niedziele kolejnych miesięcy. Wyjątkiem ma być okres przed Wielkanocą w postaci jednej, dodatkowej niedzieli handlującej i przed Bożym Narodzeniem – dwie niedziele handlujące.

Nowelizacja ustawy

Rząd pracuje już nad nowelizacją ustawy. Pod koniec listopada do Sejmu trafił bowiem projekt, który ma na celu ograniczenie handlu zarówno w niedziele, jak i w święta. Na chwilę obecną nie wiadomo jeszcze, czy i jak szybko zmiany miałyby wejść w życie. Powodem ma być fakt, że marszałek Sejmu, Marek Kuchciński, chce, aby przed ich wprowadzeniem dokonano dokładnej oceny skutków regulacji, która może mieć istotne znaczenie dla naszej gospodarki.

Co się stanie z miejscami, które otrzymały status placówek pocztowych?

Warto zaznaczyć, że jeżeli przepisy wejdą w życie, w niedziele wolne od handlu będą zamknięte również placówki, które otrzymały status placówki pocztowej, co w przypadku wielu sklepów wiązało się jedynie z ominięciem przepisu. Pracować będą mogły tylko te punkty, których działalność w znaczącym stopniu opiera się na świadczeniu usług pocztowych przychodzących do nich osób.

Kto będzie mógł pomóc właścicielowi sklepu?

To, że w życie Polaków weszły niehandlowe niedziele, niekoniecznie musi oznaczać, że wszystkie sklepy będą pozamykane. Nowelizacja ustawy precyzuje bowiem, kto może pomóc właścicielowi sklepu w prowadzeniu niedzielnych działalności. Okazuje się, że nie jest on jedyną osobą, która może w te dni stanąć za ladą.

Przedsiębiorca „może korzystać z nieodpłatnej pomocy małżonka, dzieci własnych, dzieci małżonka, dzieci przysposobionych, rodziców, macochy i ojczyma”. Warto jednak zaznaczyć, że te osoby automatycznie nie mogą być pracownikami przedsiębiorcy – jedno wyklucza się z drugim.

Cel nowelizacji ustawy

Nowelizacja ustawy ma na celu przede wszystkim doprecyzowanie przepisów, które do tej pory budziły niemałe wątpliwości interpretacyjne. Wszystko wskazuje na to, że już wkrótce się to zmieni.

Może Cię zainteresować