×

Nowe obostrzenia i godzina policyjna w sylwestra. Jest rozporządzenie

Nowe rozporządzenie wprowadzające dodatkowe obostrzenia między 28 grudnia a 17 stycznia zostało opublikowane. Mowa m.in. o całkowitym zamknięciu hoteli czy siłowni oraz zakazie przemieszczania się w noc sylwestrową.

Nowe rozporządzenie ws. obostrzeń

Podczas ostatniej konferencji prasowej ministra zdrowia ogłoszono nowe restrykcje, które będą obowiązywały od 28 grudnia do 17 stycznia. W poniedziałek (21 grudnia) późnym wieczorem rząd opublikował rozporządzenie, w którym zapisano nowe obostrzenia. Wejdą one w życie na podstawie ustawy o zwalczaniu chorób zakaźnych.

W rządowym dokumencie pojawiły się zapowiadane restrykcje dotyczące Sylwestra. Jak czytamy, w nocy z 31 grudnia na 1 stycznia w godzinach 19:00–6:00 obowiązywać będzie zakaz przemieszczania się na obszarze Polski. Nakaz nie jest związany m.in. z wykonywaniem czynności zawodowych czy sprawowaniem kultu religijnego.

Za łamanie tych zasad policja ma wystawiać surowe mandaty.

Będą podejmowane interwencje, jeśli przepisy wprowadzone w związku z pandemią będą łamane.

– powiedział w rozmowie z RMF FM Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Co więcej, od 31 grudnia do 17 stycznia z zakwaterowania w hotelach będą mogli korzystać jedynie m.in. medycy, załogi samolotów, czy kierowcy transportu drogowego. Otwarte pozostaną też hotele robotnicze. Tak więc, rozporządzenie zamyka furtkę, którą często wykorzystywali hotelarze, czyli możliwość odbywania podróży służbowych.

Kolejny cios dla przedsiębiorców

Zasady wprowadzone nowym rozporządzeniem to również cios dla wielu przedsiębiorców. Do tej pory wiele siłowni działało pod pretekstem prowadzenia grupowych zajęć sportowych. Teraz „działalność usługowa związana z poprawą kondycji fizycznej” będzie całkowicie zamknięta. Chodzi także o baseny, aquaparki, kluby i centra fitness. Nie będą mogły działać także dyskoteki i kluby nocne.

Rząd postanowił znów zamknąć galerie handlowe. Na ich terenie działalność będą mogły kontynuować jedynie sklepy spożywcze, apteki, drogerie, księgarnie, sklepy zoologiczne, budowlane, meblowe, z akcesoriami samochodowymi i usługami telekomunikacyjnymi.

Ponadto do 17 stycznia osoby, które wjeżdżają do Polski, będą musiały odbyć 10-dniową kwarantannę. Z tego obowiązku zwolniono osoby zaszczepione przeciw COVID-19. Muszą oni legitymować się potwierdzającym przyjęcie szczepionki zaświadczeniem.

Rozporządzenie wchodzi w życie 28 grudnia.

Źródła: wiadomosci.radiozet.pl, www.rmf24.pl, natemat.pl, wiadomosci.onet.pl
Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować