×

Nowe obostrzenia na Sylwestra i nie tylko! Rząd ogłosił kwarantannę narodową

Konferencja prasowa ministra zdrowia Adama Niedzielskiego właśnie się zakończyła. Ogłoszono na niej kwarantannę narodową i związane z nią kolejne restrykcje.

Konferencja prasowa ministra zdrowia

Na początku konferencji, Adam Niedzielski zaapelował o odpowiedzialne zachowanie oraz przestrzeganie regulacji. Wspomina o szczepionkach, ale zaznacza, że „trudno liczyć, że szczepienia ochronią nas w tym najbliższym czasie”. Dlatego nie ukrywa, że trzecia fala koronawirusa może być dużo gorsza niż poprzednie.

Widmo trzeciej fali będzie oznaczało przekroczenie granic wydolności systemu ochrony zdrowia. Jeśli to widmo się zmaterializuje to możemy być pewni, że nasz system zdrowia nie będzie działał wydolnie.

Dlatego ogłoszono Kwarantannę Narodową, która będzie trwała od 28 grudnia do 17 stycznia. Jest ona powiązana także ze Świętami Bożego Narodzenia oraz Sylwestrem.

Rząd postanowił zamknąć stoki narciarskie oraz galerie handlowe. W noc sylwestrową zostają wprowadzone ograniczenia związane z poruszaniem się. Będą one obowiązywać od godziny 19:00 (31 grudnia) do 6 rano (1 stycznia). Wyjścia będą możliwe tylko w przypadku nagłych wydarzeń np. potrzeba udania się do apteki po leki czy praca zawodowa.

Obostrzenia pozostają w mocy

Po wystąpieniu Ministra Zdrowia głos zabrał główny doradca premiera ds. COVID-19 prof. Horban. Podkreśla on, że liczba zgonów nie spada i do tego nie można doprowadzić do sytuacji niewydolności ochrony zdrowia.

W imieniu kolegów lekarzy, pielęgniarek chcielibyśmy zaapelować do Polaków o rozsądek.

Dziennikarze zadali także pytanie dotyczące dzieci w trakcie przerwy w nauce. Minister Zdrowia potwierdził, że osoby do 16 roku życia nie mogą opuszczać miejsca zamieszkania bez opiekuna pomiędzy godziną 8 a 16. Inne obostrzenia także pozostają w mocy (m.in. zamknięcie hoteli, siłowni czy restauracje) .

Pytanie pozostanie czy rząd ma przygotowany scenariusz dla osób, które stracą możliwość zarobku. Na konferencji nie poruszono kwestii rekompensaty dla przedsiębiorców. Ma o tym poinformować minister Gowin na osobnej konferencji.

Zamknięcie stoków w takim okresie może być katastrofalne dla ich właścicieli.

Źródła: wiadomosci.radiozet.pl, twitter.com, www.youtube.com
Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij