×

Ksiądz policzył, ilu wiernych przyszło na pasterkę. „Jestem zdumiony”

Kryzys w polskim Kościele? A może wcale nie jest tak źle? Ksiądz Daniel Wachowiak z parafii pw. NMP Wniebowziętej w Piłce policzył, ilu wiernych uczestniczyło w pasterce. „Jestem zdumiony” – przyznał.

Kryzys w polskim Kościele?

W nocy z 24 na 25 grudnia w całej Polsce odbyły się tradycyjne pasterki. Wielu wiernych nie wyobraża sobie świętowania bez uczestnictwa w tej mszy bożonarodzeniowej. Podczas homilii duchowni głównie apelowali o pokój w Ukrainie i prosili o modlitwę w tej intencji. Przypominano również o istocie Świąt Bożego Narodzenia.

 

Ks. Daniel Wachowiak parafii pw. NMP Wniebowziętej w Piłce (Wielkopolska) postanowił natomiast policzyć, ilu wiernych uczestniczyło w tegorocznej pasterce.

Na nieco ponad 1000 osób mieszkających na terenie parafii, na 1. Pasterce na filii było 210 osób, na 2. Pasterce w Piłce było 230 osób. ~ 440 osób

– poinformował na Twitterze duchowny, który na co dzień jest bardzo aktywny w mediach społecznościowych.

„Jestem zdumiony”

Ks. Wachowiak przyznał, że to, ilu wiernych wzięło udział w pasterce, było dla niego miłym zaskoczeniem. Stwierdził nawet, że na moment zapomniał o kryzysie w polskim Kościele.

Przez tłumy na obu pasterkach w mojej parafii, zapomniałem, że mamy kryzys wiary w polskim Kościele. Tak, tąpnięcie jest, więc tym bardziej jestem zdumiony i na swój sposób zbudowany frekwencją

– stwierdził ks. Wachowiak.

Duchowny często omawia w mediach społecznościowych kwestie dotyczące wiary. Dużo uwagi poświęca właśnie sytuacji w polskim Kościele.

Nie ma doskonałych. Grzesznicy głoszą Słowo grzesznikom. Spotykamy księży, którzy nie gorszą i starają się naśladować Chrystusa. Tendencja odchodzenia od Boga dotyka także dobre parafie. Laicyzacja jest bowiem czymś więcej niż niechęcią do zła w Kościele katolickim. Jest objawem chorej duszy

– skomentował niedawno proboszcz.

Jeśli już nie lubią, to chciałbym, żeby nas księży hejtowano za piękne celebrowanie Liturgii, głoszenie Ewangelii, przypominanie o Dekalogu, bycie znakiem Bożym. Teraz często się z nas szydzi z powodu grzechów niektórych duchownych, nieporadności hierarchii, czy zwykłego jadu

– zaznacza.

Przypomnijmy: pasterka jest jedną z najbardziej uroczystych mszy w Kościele katolickim. Kiedyś odprawiali ją wyłącznie papieże, dziś pasterki odbywają się w każdej polskiej parafii i zazwyczaj uczestniczą w nich tłumy wiernych. Podczas mszy wspomina się przybycie pasterzy do Betlejem do nowo narodzonego Jezusa.

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu),

Może Cię zainteresować

0
Would love your thoughts, please comment.x