×

To będą najdroższe Święta od 20 lat! Inflacja rośnie jak szalona

Inflacja przybiera na sile. Wskaźnik CPI w Polsce po raz pierwszy od 20 lat przekroczył 6%, a ekonomiści prognozują, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych do końca roku mogą wzrosnąć nawet o 7%!

Zapowiadają się drogie Święta Bożego Narodzenia

Inflacja rośnie w zastraszającym tempie, a wzrost cen uderza w nas z każdej strony. Podwyżki cen dotyczą nie tylko prądu i gazu ale także paliwa, a co za tym idzie podstawowych potrzeb takich jak żywność. Jak wynika ze wstępnych wyliczeń GUS, ceny w październiku wrosły średnio o 6,8% w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku i o ponad 1% w porównaniu do września.

To również zła wiadomość dotycząca Świąt. Polacy będą musieli zapłacić za nie sporo więcej, niż rok temu.

Freepik.com

Inflacja – ceny żywności idą w górę

Świetnym przykładem podwyżki cen, jest wigilijny karp. Jego cena od ostatnich Świąt wzrosła o 25%! Według hodowców wzrost kosztów może ulec zmianie i podbić o kolejne procenty. Ten problem nie dotyczy tylko cen ryb. Patrząc na sklepowe póki, można zauważyć podwyżki praktycznie w każdym dziale.

UCE RESEARCH, Hiper-Com Poland i Grupa AdRetail publikowali „Indeks cen w sklepach detalicznych”. Według niego, ceny produktów tłuszczowych najbardziej poszły w górę. Rekordzistami są produkty tłuszczowe: masło, margaryna i oleje.

Woman with protective mask and gloves shopping in supermarket during COVID-19 pandemic or corona virus.

Zmiany cen towarów i usług konsumpcyjnych w październiku 2021 w stosunku do października 2020 r.

Jak Polacy radzą sobie z rosnącymi cenami?

Rosnący wskaźnik inflacji „bije nas wszystkich po kieszeniach”. Polacy często rezygnują z większych wydatków lub odkładają je na potem (64 proc.), ograniczają zużycie wody, prądu i gazu (63 proc.) oraz wydatków na rozrywkę, wypoczynek czy kulturę (57 proc.). – jak podaje CBOS. Niektórzy stosują odmienną politykę niż ograniczenia i kupują na zapas, bojąc się kolejnych podwyżek (18 proc.).

Inflacja w Polsce jest najwyższa od 20 lat. Polacy mają rozmaite strategie radzenia sobie z rosnącymi cenami. Zdecydowana większość ogranicza wydatki na codzienne zakupy, starając się kupować mniej bądź też szukając tańszych produktów (75 proc.)”

– napisał CBOS.

Duża część badanych z powodu szalejących cen sięga również do swoich oszczędności na bieżące wydatki (43 proc.), a osoby, które pozbyły się już swoich rezerw, skłania do zadłużają się (7 proc.).

Źródła: www.bankier.pl, dorzeczy.pl, 300gospodarka.pl

Może Cię zainteresować