To będą najdroższe Święta od 20 lat! Inflacja rośnie jak szalona
Inflacja przybiera na sile. Wskaźnik CPI w Polsce po raz pierwszy od 20 lat przekroczył 6%, a ekonomiści prognozują, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych do końca roku mogą wzrosnąć nawet o 7%!
Zapowiadają się drogie Święta Bożego Narodzenia
Inflacja rośnie w zastraszającym tempie, a wzrost cen uderza w nas z każdej strony. Podwyżki cen dotyczą nie tylko prądu i gazu ale także paliwa, a co za tym idzie podstawowych potrzeb takich jak żywność. Jak wynika ze wstępnych wyliczeń GUS, ceny w październiku wrosły średnio o 6,8% w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku i o ponad 1% w porównaniu do września.
To również zła wiadomość dotycząca Świąt. Polacy będą musieli zapłacić za nie sporo więcej, niż rok temu.

Inflacja – ceny żywności idą w górę
Świetnym przykładem podwyżki cen, jest wigilijny karp. Jego cena od ostatnich Świąt wzrosła o 25%! Według hodowców wzrost kosztów może ulec zmianie i podbić o kolejne procenty. Ten problem nie dotyczy tylko cen ryb. Patrząc na sklepowe póki, można zauważyć podwyżki praktycznie w każdym dziale.
UCE RESEARCH, Hiper-Com Poland i Grupa AdRetail publikowali „Indeks cen w sklepach detalicznych”. Według niego, ceny produktów tłuszczowych najbardziej poszły w górę. Rekordzistami są produkty tłuszczowe: masło, margaryna i oleje.

W październiku 2021 r. #ceny towarów i usług konsumpcyjnych w porównaniu do października 2020 r. wzrosły o 6,8% (wskaźnik cen 106,8), a w stosunku do września 2021 r. wzrosły o 1,1% (wskaźnik cen 101,1). https://t.co/Fi80Z9vtWp#GUS #CPI #WskaźnikCen #statystyki #inflacja pic.twitter.com/9JMQL3sNKX
— GUS (@GUS_STAT) November 15, 2021
Zmiany cen towarów i usług konsumpcyjnych w październiku 2021 w stosunku do października 2020 r.
Sprawdź na naszej grafice jak kształtował się wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w październiku 2021 r. w porównaniu z październikiem 2020 r. https://t.co/Fi80Z9vtWp#GUS #CPI #WskaźnikCen #statystyki #inflacja pic.twitter.com/ZEgU784NdQ
— GUS (@GUS_STAT) November 15, 2021
Jak Polacy radzą sobie z rosnącymi cenami?
Rosnący wskaźnik inflacji „bije nas wszystkich po kieszeniach”. Polacy często rezygnują z większych wydatków lub odkładają je na potem (64 proc.), ograniczają zużycie wody, prądu i gazu (63 proc.) oraz wydatków na rozrywkę, wypoczynek czy kulturę (57 proc.). – jak podaje CBOS. Niektórzy stosują odmienną politykę niż ograniczenia i kupują na zapas, bojąc się kolejnych podwyżek (18 proc.).
Inflacja w Polsce jest najwyższa od 20 lat. Polacy mają rozmaite strategie radzenia sobie z rosnącymi cenami. Zdecydowana większość ogranicza wydatki na codzienne zakupy, starając się kupować mniej bądź też szukając tańszych produktów (75 proc.)”
– napisał CBOS.
Duża część badanych z powodu szalejących cen sięga również do swoich oszczędności na bieżące wydatki (43 proc.), a osoby, które pozbyły się już swoich rezerw, skłania do zadłużają się (7 proc.).
Napisz do nas, jeśli spotkała Cię historia, którą chcesz się podzielić:
@redakcja@popularne.pl