×

Jak policja będzie egzekwować limity osób na Wigilii? Jest odpowiedź

Samodyscyplina w Wigilię to jedyny sposób na uniknięcie eskalacji epidemii w czasie trzeciej fali zakażeń. Policja liczy na to, że Polacy będą się zachowywać w sposób odpowiedzialny. Bądźmy czujni, ponieważ sąsiedzi mogą zgłosić do sanepidu, podejrzenie przekroczenia limitu gości.

Limity gości

W związku z obostrzeniami wprowadzonymi z powodu pandemii koronawirusa tegoroczna Wigilia oraz Boże Narodzenie będą wyglądać nieco inaczej niż do tej pory. Polacy nie będą mogli spotykać się w dużym gronie rodzinnym. Maksymalna ilość uczestników kolacji wigilijnej nie powinna bowiem przekraczać pięciu osób spoza gospodarstwa domowego. Należy również liczyć się z możliwością donosów ze strony sąsiadów. Sam rzecznik KGP insp. Mariusz Ciarka potwierdził, że w Boże Narodzenie mogą mieć miejsce kontrole. 

W kwestii limitu gości wigilijnych liczymy na samodyscyplinę, ale pamiętajmy, że inspektorzy sanitarni i policjanci zobowiązani są reagować, chociażby w związku ze zgłoszeniami od innych osób.

Mariusz Ciarka stwierdził, że policjanci liczą na to, że Polacy zastosują się do wytycznych. Samodyscyplina i wzajemne zrozumienie są w tej sytuacji kluczowe.

Nie chcemy przecież mieć do siebie złości w związku z tym, że zaraziliśmy bliskie nam osoby, a zakończyło się to tragicznie.

Samodyscyplina w Wigilię

Jeśli okaże się, że ilość gości spoza danego gospodarstwa domowego przekracza limit, policja będzie interweniować.

A takich zgłoszeń otrzymujemy dość dużo, co jest kolejnym przykładem tego, jak wielu naszych obywateli obawia się wirusa.

W trakcie Świąt policja nie planuje „specjalnych działań” w postaci rutynowych kontroli. Możliwe jednak, że będzie przyjeżdżać w sytuacji, gdy otrzyma odpowiednie zgłoszenie.

Będziemy zwyczajnie reagować jak na inne zgłoszenia, czy z własnej inicjatywy. Liczymy na odpowiedzialność, samodyscyplinę i wzajemne zrozumienie ze strony osób, które będą spożywały wieczerzę wigilijną, to szczególny rok, rok wielu wyrzeczeń spowodowanych epidemią.

Prawa obywatelskie

W przypadku złamania uchwalonych obostrzeń policja ma prawo pouczyć obywateli lub wystawić mandat karny w wysokości do 500 zł. Kara może być dużo bardziej dotkliwa, jeśli policjant zdecyduje sporządzić wniosek o ukaranie do sądu bądź napisać notatkę do służb sanitarnych. Wówczas grzywna może wynieść nawet 30 000 zł. Pamiętajmy jednak, że zgodnie z art. 50 konstytucji każdy Polak ma zapewnioną nienaruszalność mieszkania. Oznacza to, że bez pozwolenia prokuratora policja nie ma prawa wkroczyć do mieszkania. Wyjątkiem są sprawy niecierpiące zwłoki lub konieczność zabezpieczenia dowodów przestępstwa.

Fotografie: Twitter, twitter.com

Może Cię zainteresować