×

Policyjne kontrole na cmentarzach. Funkcjonariusze będą czyhać na każdym kroku

Policyjne kontrole na cmentarzach to spore zaskoczenie dla wielu Polaków. Funkcjonariusze w ramach corocznej akcji „Znicz” zwracają uwagę na wiele spraw. W tym roku interesuje ich nie tylko bezpieczeństwo drogowe, ale także reżim sanitarny. W czasie odwiedzin cmentarzy warto upewnić się czy na pewno przestrzegamy przepisów.

Akcja „Znicz”

Po roku przerwy od Święta Wszystkich Świętych, Polacy tłumnie ruszyli w trasę, aby odwiedzić groby swoich bliskich. Niektórzy są gotowi przemierzyć wiele kilometrów, tylko po to, aby choć przez chwilę pomodlić się nad mogiłą krewnych bądź przyjaciół. W związku z listopadowym, długim weekendem w całym kraju trwa policyjna akcja „Znicz”. Funkcjonariusze policji oraz straży miejskiej apelują o rozwagę na drogach i unikanie pośpiechu. Niestety pomimo kampanii, kierowcy nagminnie ignorują zalecenia służb. Wczoraj na autostradzie A4 miał miejsce śmiertelny wypadek drogowy. Nie ulega wątpliwości, że ostateczny bilans długiego weekendu może jeszcze wzrosnąć o kolejne stłuczki. Okazuje się, że w ramach akcji „Znicz”, funkcjonariusze kontrolują nie tylko uczestników ruchu drogowego, ale także osoby odwiedzające nekropolie. Warto o tym pamiętać, aby nie zdziwić się obecnością mundurowych na cmentarzach.

Policyjne kontrole na cmentarzach

Obecność policjantów na cmentarzach wynika nie tylko z trwającej epidemii koronawirusa, ale również z podwyższonego ryzyka kradzieży. Każdego roku nie brakuje osób, które wykorzystują nieuwagę odwiedzających groby, aby ukraść im portfel, kluczyki do samochodu czy nawet całą torebkę. Sierżant sztabowy Izabela Kłosowska z białostockiej policji apeluje, aby nie zabierać na cmentarz zbyt dużo pieniędzy.

Wybierając się na cmentarze pamiętajmy, aby nie brać dużej ilości gotówki, wartościowych przedmiotów, czy dokumentów ze sobą. Portfel trzymajmy w wewnętrznej kieszeni. Nie pozostawiajmy żadnych toreb, plecaków czy inny wartościowych rzeczy na widoku, bo szybko mogą paść łupem złodziei.

Częstym zjawiskiem są także tzw. „hieny cmentarne” zabierające znicze i kwiaty z grobowców w nadziei na późniejsze sprzedanie ich kolejnemu klientowi. W związku ze zwiększonym ryzykiem kradzieży, policja zdecydowała o uruchomieniu dodatkowej akcji pod hasłem „Hiena”. Od 20 października do 3 listopada funkcjonariusze straży miejskiej będą pilnować bezpieczeństwa na cmentarzach. Pojawią się w tych miejscach zwłaszcza w godzinach wieczornych, gdy widoczność jest już słabsza, a ludzie są w szczególności narażeni na ataki ze strony złodziei. Trzeba jednak pamiętać, że policjanci i strażnicy miejscy oprócz dbania o nasze bezpieczeństwo, będą także wyłapywali osoby nieprzestrzegające reżimu sanitarnego. W związku z trwającą pandemią koronawirusa, funkcjonariusze będą przypominać o zasadach dystansu społecznego.

Fotografie: Facebook (miniatura wpisu), Twitter, Facebook

Może Cię zainteresować