×

Nowe przepisy dotyczące hulajnóg. Od teraz nie każdy będzie mógł nimi jeździć

Nowe przepisy dotyczące hulajnóg wejdą w życie już za kilka dni. Korzystanie z elektrycznych urządzeń do przemieszczania się nareszcie zostało uregulowane przez polskie prawo. Dzięki temu w przestrzeni publicznej będzie dużo bezpieczniej.

Limity prędkości

W ostatnich latach w niemal wszystkich dużych miastach w Polsce ogromną popularność zyskały hulajnogi elektryczne. Ludzie polubili je ze względu na dużą dostępność oraz możliwość w miarę sprawnego przemieszczania się po terenie miasta. Wielu dorosłych ludzi miało okazję przeżyć sentymentalny powrót do dzieciństwa i znów poczuć się jak dziecko. Spragnieni odmiany, przesiadali się z rowerów na hulajnogi.

Niestety to na pozór nowoczesne rozwiązanie wiązało się także z wieloma problemami. Urządzenia, które dzięki napędowi elektrycznemu rozwijały bardzo duże prędkości, zaczęły stanowić realne zagrożenie dla pieszych, zwierząt, a także samochodów. Jedna z takich kolizji zakończyła się śmiercią uczestnika ruchu. Aby uniknąć podobnych sytuacji w przyszłości, powstały nowe przepisy, które jasno określają sposób użytkowania hulajnóg elektrycznych.

W zapisie możemy znaleźć m.in. definicję hulajnogi elektrycznej, która jest następująca:

Pojazd napędzany elektrycznie, dwuosiowy, z kierownicą, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe.

Dopuszczalna prędkość hulajnogi nie powinna przekraczać 20 km/h. Co więcej, od 20 maja na elektrycznych hulajnogach nie będzie można przewozić ludzi ani zwierząt. Na hulajnodze będzie można przemieszczać się wyłącznie po ścieżce rowerowej lub drodze dla rowerów. Jednakże, w przypadku poruszania się po ścieżce rowerowej, udostępnionej także dla ruchu pieszego, posiadacze hulajnóg będą zmuszeni ustąpić pierwszeństwa pieszym.

Nowe przepisy dotyczące hulajnóg

W wybranych przypadkach dopuszcza się jazdę po chodniku. W dokumencie czytamy, jakie warunki muszą być spełnione:

Jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h, i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów.

Hulajnogą nie będzie wolno poruszać się po jezdni, na której dopuszczalna prędkość przekracza 30 km/h. Oznacza to, że na urządzeniu będzie można jeździć po ulicy tylko w strefie zamieszkania.

Zgodnie z przepisami, ludzie dorośli nie muszą posiadać specjalnych uprawnień do posługiwania się hulajnogami. Niemniej jednak, minimalny wiek użytkownika wynosi 10 lat. Osoby niepełnoletnie, które skończyły 10. rok życia muszą posiadać kartę rowerową bądź prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 czy T. Z kolei, dzieci poniżej 10. roku życia mogą jeździć na hulajnogach tylko w strefie zamieszkania, będąc pod opieką osoby dorosłej. P

Podobnie jak w przypadku innych pojazdów, hulajnogą nie będzie można poruszać się pod wpływem alkoholu. Fanów tych urządzeń również mogą spotkać kontrole ze strony policji czy straży miejskiej.

Fotografie: Facebook (miniatura wpisu), Facebook

Może Cię zainteresować