×

Nowe obostrzenia w Polsce. Minister ogłosił lockdown w kolejnym województwie

Nowe obostrzenia w Polsce! Podczas dzisiejszej konferencji prasowej minister zdrowia ogłosił kolejne duże zmiany. Wynika to z gwałtownego wzrostu zakażeń w kraju. „Liczba dzisiejszych zakażeń robi wrażenie” – powiedział Adam Niedzielski.

Ponad 15 tys. zakażeń na dobę

Dzisiaj Ministerstwo Zdrowia po raz kolejny poinformował, że liczba zakażeń koronawirusem w kraju przekroczyła 15 tys.. To już trzeci dzień z rzędu.

Od początku epidemii stwierdzono w Polsce 1 766 490 przypadków koronawirusa, w tym 44 912 śmiertelnych. Dotychczas w kraju przeciwko COVID-19 zaszczepiono niespełna 4 mln osób, jednak drugą dawkę otrzymało dopiero 1,3 mln. To zdecydowanie za mało, by efekty szczepienia było widać w danych z resortu zdrowia. Szczególnie niepokoi rosnąca liczba zajętych łóżek na oddziałach covidowych oraz rozszalała brytyjska mutacja koronawirusa.

To 25 proc. udziału tej mutacji w ciągu 20 dni

– poinformował szef resortu zdrowia Adam Niedzielski.

Jesteśmy w trudnej sytuacji, trzecia fala się rozwija. Należy się spodziewać, że w przyszłym tygodniu, patrząc na tempo, może być przekroczony poziom 18 tys. bądź więcej. To od nas zależy, czy będziemy panowali nad tym, bo stosowanie podstawowych zasad może nas uchronić od dynamicznego tempa rozwoju pandemii

– dodał podczas dzisiejszej konferencji prasowej.

Nowe obostrzenia w Polsce

Sytuacja epidemiczna w kraju sprawiła, że przed nami spore zmiany, a wśród nich lockdown w kolejnym województwie. Minister podkreślił, że nadal w najgorszej sytuacji jest województwo warmińsko-mazurskie. Jednak na drugim miejscu znalazło się województwo pomorskie i to w nim nastąpi powrót do obostrzeń z początku roku.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez ministra Niedzielskiego, restrykcje w woj. warmińsko-mazurskim zostaną przedłużone o tydzień. Jest tylko jeden wyjątek: od 20 marca, zamiast nauki zdalnej na Warmii i Mazurach zacznie obowiązywać nauczanie hybrydowe.

Na lockdown i powrót do obostrzeń muszą się również przygotować mieszkańcy woj. pomorskiego.

W przypadku woj. pomorskiego zostaną zastosowane dokładnie te same obostrzenia. Wycofujemy luzowania: zamknięte będą hotele, ograniczona będzie działalność galerii handlowych, kin, teatrów, galerii sztuki, basenów, saun i innych obiektów sportowych. Nauka będzie odbywała się w trybie hybrydowym od 13 do 20 marca

– wyjaśnił Niedzielski.

W pozostałych województwach sytuacja pozostaje bez zmian. Dotychczasowe restrykcje pozostaną z nami jeszcze co najmniej do 28 marca.

Mamy wzrost zakażeń. Tendencja ma niestety charakter trwały, co widać w innych wskaźnikach. Nasz system epidemiczny jest zbudowany tak, że testy są możliwe dla osób, które mają objawy. I z tygodnia na tydzień ta liczba osób rośnie. W zeszłym tygodniu było ich 96 tys., a w tym tygodniu suma wynosi 120 tys., czyli o ponad 30 tys. więcej

– argumentował szef resortu zdrowia podczas konferencji prasowej.

Podczas konferencji minister Adam Niedzielski zapowiedział również ograniczenie możliwości stosowania teleporad.

Fotografie: Twitter

Polecane

Może Cię zainteresować