×

Nowa drabina strażaków za 3,5 mln zł złamała się podczas testów

Prawie 3,5 mln zł — tyle kosztowała nowa drabina strażaków z Inowrocławia. Gdy przystąpiono do testów, poprzedzających akcję ratowniczą, sprzęt… złamał się niemal na pół i runął na ziemię. Po tej sytuacji zareagował komendant główny Państwowej Straży Pożarnej.

Nowa drabina strażaków za 3,5 mln zł

W piątek do Inowrocławia przyjechali oficjele, którzy przekazali strażakom imponujący (przynajmniej z pozoru) sprzęt: volvo z ponad 40-metrową drabiną Rosenbauer za 3,38 mln zł. Sprzęt przekazano z rozmachem: były przemowy, był ksiądz, który poświęcił sprzęt, było świętowanie, radość i duma. Oficjele ochoczo robili sobie zdjęcia przy nowym volvo z drabiną pożarniczą. Takie pamiątkowe zdjęcie ma teraz m.in. wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, posłanka PiS Ewa Kozanecka w mundurze strażackim oraz komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej nadbrygadier Jacek Kaczmarek.

Nowoczesny sprzęt będzie bez wątpienia dobrze służył inowrocławianom

– powiedział wojewoda Bogdanowicz, cytowany przez portal wyborcza.pl.

Każdy sprzęt stanowi bardzo istotny element wzmocnienia siły bojowej jednostki. To bardzo ważne, bo mówimy tutaj o sprzęcie wysokospecjalistycznym, jakim jest choćby 40-metrowa drabina

– wtórował komendant Kaczmarek.

Niestety, jak to czasem w życiu bywa, po świętowaniu przyszła pora na bolesne zderzenie z rzeczywistością.

Drabina nie przetrwała testów

W poniedziałek ok. godz. 14:00 na terenie Komendy Powiatowej PSP w Inowrocławiu testowano nową drabinę L42A-Xs firmy Rosenbauer. Podczas ćwiczeń testowych doszło do poważnej awarii. Drabina strażacka złamała się i runęła na ziemię.

Na szczęście w zdarzeniu nikt nie ucierpiał.

Podczas ćwiczeń z drabiną mechaniczną doszło do awarii, w wyniku której drabina uległa przełamaniu na wysokości drugiego przęsła. Nie ma osób poszkodowanych w zdarzeniu. Dokładne przyczyny i okoliczności zostaną ustalone w postępowaniu wyjaśniającym

– przekazał w rozmowie z lokalnym portalem ki24.info st. kpt. Jarosław Skotnicy, rzecznik PSP Inowrocław.

Po tym incydencie zareagował komendant główny Państwowej Straży Pożarnej. Polecił on „natychmiastowe wycofanie z użytkowania wszystkich pojazdów marki Rosenbauer z drabiną mechaniczną o wysokości 40 metrów i więcej”.

Strach pomyśleć, co mogłoby się wydarzyć, gdyby drabina złamała się już podczas akcji ratowniczej. Jak przypomina Polsat News, nie jest to pierwszy incydent tego typu z drabiną Rosenbauera w roli głównej. Podobne zdarzenie miało miejsce w ubiegłym roku w Katarze. Tam również konstrukcja uległa załamaniu. Niestety skończyło się to śmiercią trzech robotników z Pakistanu, którzy w momencie awarii znajdowali się na szczycie drabiny.

Fotografie: Facebook, Facebook (miniatura wpisu), www.facebook.com, www.facebook.com

Może Cię zainteresować