×

Norweska „Krypta Zagłady” otrzymała nowe dostawy. Wszystko na ryzyko wybuchu wojny

Norweska „Krypta Zagłady” jest zabezpieczona przed wszelkimi atakami, włącznie z atakiem jądrowym. W swoim wnętrzu skrywa bezcenną zawartość.

Norweska „Krypta Zagłady”

Norweska „Krypta Zagłady” oficjalne znana jako Globalny Bank Nasion (Svalbard Global Seed Vault) otrzyma nową dostawę nasion. Potwierdzono, że jest to największy depozyt nasion od czasu ulepszeń w 2019 r. W depozycie znajdzie się ponad 60 000 próbek nasion z 36 różnych grup – najwięcej z nich wysyła swoje nasiona do Svalbard Global Seed. Obejmuje to Naród Cherokee, pierwsze plemię zamieszkałe w USA, które złożyło depozyt. Nowe nasiona dostarczą także wydziały rolnictwa z Tajlandii, USA i Irlandii oraz uniwersytety i ośrodki badawcze z Kostaryki, Etiopii, Libanu i innych krajów.

Święte rośliny Indian

Wyjątkowe i święte rośliny Indian znalazły się w banku. To dziewięć próbek upraw cherokejskich, dzięki czemu Naród Cherokee będzie pierwszym plemieniem, które otrzyma ten zaszczyt. Jak powiedział główny szef Cherokee Nation Chuck Hoskin:

To jest taki zaszczyt mieć kawałek naszej kultury zachowany na zawsze. Od pokoleń nasiona te będą nadal przechowywać naszą historię i na świecie zawsze będzie część narodu Cherokee.

Zabezpieczenie przyszłości

Krypta została zbudowana w celu ochrony DNA światowych upraw w celu zapewnienia różnorodności gatunków. Zapewni także możliwość produkcji żywności w przypadku kryzysu światowego. Skarbiec Svalbard zgromadził już około 1 miliona nasion reprezentujących ponad 5000 gatunków od momentu otwarcia w 2008 roku.

Są one przechowywane głęboko w górach w strukturze zaprojektowanej tak, aby była jak najbardziej odporna na apokalipsę. Archipelag arktyczny na Svalbardzie również mieści archiwum danych. Skarbiec nasion jest sztucznie chłodzony do -18 stopni Celsjusza, aby zachować nasiona, ale otaczająca je skała i wieczna zmarzlina są wstanie utrzymać odpowiednią temperaturę nawet jeśli zabraknie prądu.

Norweska „Krypta Zagłady” może pomieścić próbki 4,5 miliona różnego rodzaju nasion. Będzie działać nawet jeśli nie będzie w środku personelu.

Źródła: www.mic.com, www.o2.pl, www.theverge.com, www.miragenews.com, edition.cnn.com
Fotografie: Instagram (miniatura wpisu), Instagram

Może Cię zainteresować

zamknij