×

Niż Eunice zbliża się do Polski. Prędkość wiatru w porywach nawet do 140 km/h!

Jeszcze nie ochłonęliśmy po poprzednim orkanie, trwa szacowanie zniszczeń i wielkie sprzątanie. Życie straciły trzy osoby. Ale musimy się przygotować na kolejne uderzenie, bowiem niż Eunice zbliża się do Polski. Będzie bardzo niebezpiecznie! Możliwe przerwy w dostawie prądu i trudne warunki na drogach.

Niż Eunice zbliża się do Polski

Orkan Dudley siał spustoszenie w całym kraju, niosąc śmierć i zniszczenie. Niektórzy w kilka sekund utracili dorobek życia i zostali bez dachu nad głową. Tymczasem synoptycy przestrzegają przed kolejnym niebezpieczeństwem.

Znad Wysp Brytyjskich nadciąga do Polski orkan Eunice. Niestety, ale znów musimy się przygotować na olbrzymie zniszczenia.

Zgodnie z prognozą zagrożeń meteorologicznych na stronie IMGW, najsilniej powieje na północnym zachodzie kraju oraz na Pomorzu. Jednakże również dla centralnej Polski wydano ostrzeżenie pierwszego stopnia przed silnym wiatrem.

Niż Eunice dotrze do Polski w sobotę, ale wietrznie będzie już dzisiaj.

Przed nami trudny weekend

Niestety w sobotę wiatr znów będzie głównym bohaterem. Synoptycy przestrzegają, że osiągnie siłę orkanu, a to oznacza kolejne zniszczenia oraz zagrożenie dla zdrowia i życia! Polscy Łowcy Burz przestrzegają, że wichurom może towarzyszyć deszcz, a nawet burze. Na Bałtyku sztorm o maksymalnej możliwej sile 12 st. w skali Beauforta.

W sobotę przed południem do Polski mocno przybliży się ośrodek niżu Eunice. (…) Niż będzie przechodził przez południową i środkową część Morza Bałtyckiego powodując przy tym znaczny wzrost gradientu barycznego na północy i w centrum Polski. To z kolei będzie przyczyną bardzo silnego i porywistego wiatru, którego prędkość w porywach w centrum kraju może osiągać 90-110 km/h, w województwach Polski Północnej do 110-120 km/h, a na Wybrzeżu nawet do 130-140 km/h! Na południu powinno wiać słabiej, w porywach do 75-90 km/h

– czytamy w poście Polskich Łowców Burz na Facebooku.

W dalszej części wpisu ostrzegają, że musimy się liczyć z dużymi szkodami, przerwami w dostawach energii elektrycznej oraz z zagrożeniem dla zdrowia i życia. Wiatr osłabnie dopiero późnym popołudniem. W nocy z soboty na niedzielę nie powinien już stanowić zagrożenia.

Polscy Łowcy Burz uważają, że siła wiatru nie będzie już tak potężna, jak w nocy ze środy na czwartek. Mimo wszystko lepiej zachować ostrożność i wychodzić z domu tylko wtedy, gdy jest to naprawdę konieczne.

Przypomnijmy: wczoraj w Krakowie porywisty wiatr przewrócił dźwig na placu budowy, zabijając dwie osoby. Kilka godzin wcześniej w okolicach Międzyrzecza 70-letni mężczyzna zginął po tym, jak duże drzewo przewróciło się wprost na jego samochód.

Fotografie: Facebook (miniatura wpisu), Facebook, Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij