×

Nauczyciel odesłał 17-latkę do domu. „Przez jej ubiór poczułem się niezręcznie”

Niewłaściwy strój uczennicy, jak twierdzi nauczyciel, „odwracał uwagę od nauki”. Poczuł się tak niezręcznie, że odesłał nastolatkę do domu. Miała na sobie golf…

Reakcja nauczyciela

Kari, uczennica liceum NorKam Secondary School w Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie, została odesłana do domu przez nauczyciela, który poczuł się urażony jej strojem. 17-latka miała na sobie golf z długim rękawem i sukienkę do kolan.

Kiedy zapłakana wróciła do domu, jej ojcu puściły nerwy. Postanowił nagłośnić sprawę, relacjonując zdarzenie na Facebooku. Jak napisał:

Dzisiaj moja córka została odesłana do domu za noszenie ubrania, które sprawiało, że jej nauczyciele „czuli się niezręcznie”. Córka została wytypowana na środek klasy, po czym usłyszała, że musi opuścić zajęcia. Do domu wróciła ze łzami w oczach.

Do relacji dodał zdjęcie córki w stroju, w którym tamtego dnia poszła do szkoły. Na zdjęciu widać nastolatkę z gładko zaczesanymi włosami, ubraną w biały golf z długim rękawem i założoną na wierzch sukienkę wykończoną koronką, sięgającą kolan. Jak można się domyślać, niepokój nauczycieli mógł wywołać fakt, że jest to sukienka w modnym ostatnio typie „bieliźnianym”, czyli przypominającą krojem i wykończeniem koszulę nocną.

Niewłaściwy strój uczennicy

Projektanci mody podczas pokazów wypuszczają modelki na wybieg w takich sukienkach założonych na gołe ciało. 17-letnia Kanadyjka założyła ją na zabudowany golf, szczelnie zakrywający ramiona, dekolt i szyję. Dzięki temu przez koronkę nie prześwitywał ani skrawek ciała.

Prawdopodobnie nastolatka uznała ten zestaw za właściwy kompromis między trendami w modzie a wymaganiami szkoły. Nie spotkała się jednak ze zrozumieniem, tylko napiętnowaniem i upokorzeniem.

Ojciec Karis zażądał rozmowy z dyrekcją szkoły. Jak potem ujawnił, dyrektor i wicedyrektor poinformowali go, że szkolny regulamin zabrania uczniom noszenia czegokolwiek, co „odwraca uwagę od nauki”. Po cichu dyrektor przyznał, że osobiście uważa, że nauczyciel, odsyłając Karis do domu zachował się „trochę staroświecko”.

Ojciec nastolatki złożył formalną skargę. Jak wyznał w rozmowie z Daily Star:

Jestem sfrustrowany, jestem zraniony. Jestem rozczarowany systemem. To jest sukienka z bawełny, nie jest prześwitująca, sięga do kolan, a pod spodem ma golf. Nie nosiła tego w sposób seksualny, nie nosiła tego, żeby zwrócić na siebie uwagę. Zazwyczaj nosi spodnie dresowe i bluzę.

Dzięki jego relacjom, o sprawie dowiedział się cały świat. Historia Karis została opisana w lokalnych i ogólnokrajowych mediach kanadyjskich, zainteresowały się nią amerykańskie i brytyjskie portale. Jest także szeroko omawiana w Polsce. Przed szkołą, z której została wyproszona Karis, uczniowie urządzili protest.

Widzicie coś niewłaściwego w stroju 17-latki? Czy może bardziej  niepokoi Was wyobraźnia nauczyciela, którą pobudziła tak ubrana nastolatka?

Źródła: www.dailymail.co.uk, www.o2.pl

Może Cię zainteresować