×

Wszystkie niedziele w 2021 roku będą handlowe? „Ludzie tego potrzebują”

Niedziele handlowe 2021. Czy w nadchodzącym roku będziemy mieli więcej okazji, aby udać się na zakupy? Koalicja Obywatelska zapowiada, że będzie walczyć o zamiany. Zgodnie z ich zamierzeniami, moglibyśmy chodzić na zakupy w każdą niedzielę.

Koronawirus zabił handel

Nieustannie słyszymy o tym, że epidemia koronawirusa ma fatalne skutki dla wszystkich handlowców. Zamknięcie galerii handlowych, salonów meblowych i lokali gastronomicznych spowodowało, że ich dochody drastycznie zmalały. Na domiar złego, rządzący już zapowiadają, że w styczniu rozpocznie się trzecia fala epidemii. W związku z tym, można spodziewać się, powrotu pewnych obostrzeń.

Koalicja Obywatelska chciałaby, aby między innymi ze względu na straty poniesione przez przedsiębiorców, w przyszłym roku wszystkie niedziele były dniami handlowymi. Politycy opozycyjni proponują także rozłożenie ferii zimowych. W ich wizji miałyby one trwać od 4 stycznia 2021 roku do 14 marca 2021 roku. O pomyśle w piątek poinformowały posłanki KO Jagna Marczułajtis i Iwona Kozłowska. Zgodnie z proponowaną poprawką, w roku 2021 roku miałby zniknąć zakaz handlu w niedzielę. Iwona Kozłowska powiedziała:

Proponujemy, by rozszerzyć to zniesienie zakazu nie tylko na 6 grudnia, tylko na cały rok 2021.

Niedziele handlowe 2021

Posłanka Kozłowska uważa, że zniesienie niedziel wolnych od handlu jest dobrym rozwiązaniem w kontekście walki z kryzysem handlowym i towarzyszącym mu zwolnieniom pracowników. Przypomniała także, że zgodnie z danymi z sondażów, Polacy popierają czasowe lub trwałe zniesienie zakazu handlu. Co więcej, przywrócenie handlu w niedziele ma wiele plusów w kontekście walki z COVID-19. Dostępność sklepów przez 7 dni w tygodniu pomoże bowiem rozładować tłumy, a tym samym ograniczyć transmisję koronawirusa.

Z kolei, Jagna Marczułajtis mówiła o pomyśle zmiany terminu ferii zimowych. Jej zdaniem, zamiast od 4 do 17 stycznia 2021 roku, ferie powinny trwać od 4 stycznia do 14 marca.

W naszej ocenie jest to bardzo ważne po to, by branża turystyczna przetrwała ten trudny czas, jakim będzie zima, bo branża turystyczna już latem i wiosną została bardzo mocno poturbowana przez obostrzenia i lockdown zapowiedziany przez rząd.

KO chce także wprowadzić poprawkę do tzw. ustawy covidowej. Kozłowska wyjaśniła o co dokładnie chodzi.

Osoby niezdolne do pracy, gdy są w okresie kwarantanny czy izolacji, by otrzymywały 100 proc. wymiaru zasiłku chorobowego i aby były te pieniądze wypłacane dla pracowników z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować