×

Nie żyje Witold Daniec. Od lat był określany mianem artystycznego geniusza

Nie żyje Witold Daniec. Znany i lubiany aktor oraz choreograf zmarł w wieku 82 lat. Na zawsze pozostanie w pamięci widzów. O jego odejściu na oficjalnej stronie poinformował Związek Artystów Scen Polskich.

Wielka strata dla teatru

Odejście Witolda Dańca to kolejna, dramatyczna wiadomość dla Teatru Polskiego w Bielsku-Białej. Wczoraj w mediach społecznościowych Związek Artystów Scen Polskich podał informację o śmierci wybitnego, polskiego aktora i choreografa. Witold Daniec przez większość swojej kariery był związany z Teatrem Polskim w Bielsku-Białej. Zmarł w piątek, 13 sierpnia 2021 roku.

nie żyje Witold Daniec 2
Facebook

W oficjalnym oświadczeniu ZASP na Facebooku możemy przeczytać:

Kolejna smutna wiadomość – 13 sierpnia zmarł Witold Daniec – choreograf i aktor, związany z Teatrem Polskim w Bielsku-Białej w latach 1975-1983. Współpracował również z Teatrem Banialuka w Bielsku-Białej, (1981-1984), Wrocławskim Teatrem Pantomimy, Teatrem Muzycznym w Gdyni. Był członkiem Oddziału ZASP w Katowicach. Spoczywaj w pokoju.

Witold Daniec współpracował z wieloma polskimi teatrami w charakterze aktora oraz choreografa. Przez wiele lat był związany z Teatrem Polskim w Bielsku-Białej. Miał okazję występować w przedstawieniach, takich jak „Kordian”, „Gyubal Wahazar”, „Biały wieloryb”, „Królowa przedmieścia” oraz „Henryk VI na łowach”.

nie żyje Witold Daniec
Facebook

Na stronie bielskiego teatru pojawił się wpis, w którym pracownicy przekazali rodzinie zmarłego kondolencje.

Dyrektor Teatru Polskiego – Witold Mazurkiewicz wraz z zespołem teatru przekazuje rodzinie i bliskim najszczersze wyrazy współczucia.

nie żyje Witold Daniec 3
Facebook

Nie żyje Witold Daniec

Na przestrzeni lat 1975 – 1983 Witold Daniec był związany z Teatrem Polskim w Bielsku-Białej. Współpracował także z lokalnym Teatrem Banialuka. Oprócz tego w latach 1981 – 1984 występował we Wrocławskim Teatrze Pantomimy, jak również w Teatrze Muzycznym w Gdyni. To właśnie tam przylgnęło do niego miano artystycznego geniusza.

W międzyczasie artysta występował gościnnie w rozmaitych teatrach w całej Polsce. Witold Daniec miał 82 lata, ale pomimo sędziwego wieku zachowywał witalne siły o czym świadczą fotografie na jego profilu na Facebooku. Aktor przez całe życie dużo podróżował i uprawiał sporty, co pomagało mu w utrzymaniu świetnej formy, tak ważnej w karierze scenicznej.

Facebook

Śmierć Witolda Dańca to już kolejna, smutna wiadomość dla bielskiego Teatru Polskiego. Zaledwie kilka dni temu poinformowano o nagłej śmierci Kazimierza Czapli. Aktor miał umrzeć podczas urlopu w Grecji.

Jego odejście skomentował sam prezydent Bielska-Białej, Jarosław Klimaszewski. W poruszającym komunikacie pisał:

Z wielkim smutkiem przyjąłem wiadomość o odejściu Kazimierza Czapli. Dwukrotny laureat nagrody Złota Maska oraz nagrody Prezydenta Miasta Bielska-Białej z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru. W 2005 r. otrzymał Ikara za wybitną działalność w dziedzinie kultury i sztuki. Podczas VIII Ogólnopolskiego Festiwalu Dramaturgii Współczesnej 'Rzeczywistość przedstawiona' w 2008 r. otrzymał wyróżnienie aktorskie. W 2015 r. odznaczony Brązowym Medalem Gloria Artis – Zasłużony Kulturze.

Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu), Facebook

Może Cię zainteresować

zamknij