×

Ostatnie chwile życia Boczka z „Kiepskich”. Prawda wyszła na jaw 2 lata po jego śmierci!

Dariusz Gnatowski był jedną z gwiazd kultowego serialu „Świat według Kiepskich”, w którym wcielił się w rolę Arnolda Boczka. Nikt nie spodziewał się, że uwielbiany aktor, który niejednokrotnie wywoływał uśmiech na naszych twarzach, odejdzie tak nagle. Teraz, blisko dwa lata po jego śmierci, dowiadujemy się, jak naprawdę wyglądały ostatnie chwile życia Dariusza Gnatowskiego. O szczegółach możemy przeczytać w książce pt. „Świat według Kiepskich. Zwariowana historia kultowego serialu Polsatu”. Poniżej znajdziesz jej fragmenty.

Historia Dariusza Gnatowskiego

Dariusz Gnatowski przyszedł na świat 24 maja 1961 roku. Wychowywał się w Zabrzu, tam chodził do szkoły podstawowej i liceum. Następnie w 1985 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Niedługo potem wystąpił jako Pyzo w adaptacji powieści „Ferdydurke” Witolda Gombrowicza. W 1999 roku zyskał ogólnopolską popularność dzięki roli Arnolda Boczka w serialu „Świat według Kiepskich”. Jego postać pokochało miliony Polaków. Ponadto Gnatowski był aktorem filmowym (zagrał m.in. w filmie „Miasto prywatne”), teatralnym i dubbingowym.

Prywatnie Dariusz Gnatowski mieszkał w Gorzkowie koło Wieliczki. Od 1990 roku aktor był żonaty z Anną Wach, z którą miał córkę Julię.

Ostatnie chwile życia Dariusza Gnatowskiego

Dariusz Gnatowski zmarł 20 października 2020 roku w wieku 59 lat. Informacja o śmierci aktora wstrząsnęła Polakami. Nikt nie spodziewał się, że odejdzie tak wcześnie i niespodziewanie, choć każdy wiedział, że zmaga się on z otyłością i cukrzycą.

Przypomnijmy, jeszcze w 2009 roku zdiagnozowano u niego retinopatię i stopę cukrzycową będącą skutkiem nieleczonej przez wiele lat cukrzycy typu 2. 20 października 2020 roku Dariusz Gnatowski trafił do szpitala im. Józefa Dietla w Krakowie z powodu zapalenia płuc, po czym doszło do ostrej niewydolności oddechowej. Zmarł jeszcze tego samego dnia. Warto dodać, że u aktora stwierdzono też zakażenie koronawirusem.

Trafił do nas w bardzo ciężkim stanie, właściwie kilka godzin po przyjęciu do szpitala zmarł. To była bardzo trudna, bardzo żmudna akcja reanimacyjna, ogromny wysiłek lekarzy i pielęgniarek, którym bardzo dziękuję, bo włożyli mnóstwo serca, mnóstwo energii, by uratować Darka Gnatowskiego, niestety nie skończyło się to optymistycznie i Darka żegnamy

– mówił „Super Expressowi” Marcin Mikos, zastępca dyrektora Szpitala Specjalistycznego im. J. Dietla w Krakowie.

Wspomnienie „Boczka” w książce pt. „Świat według Kiepskich. Zwariowana historia kultowego serialu Polsatu”

Już 12 października do sprzedaży trafi książka pt. „Świat według Kiepskich. Zwariowana historia kultowego serialu”. Pozycja jest podsumowaniem uwielbianego przez Polaków serialu, którego produkcja trwała przez ponad 20 lat – od marca 1999 do czerwca 2022. Po decyzji o zakończeniu produkcji, telewizja Polsat 31 sierpnia 2022 rozpoczęła emisję ostatniej serii serialu, do której zdjęcia powstały w styczniu i lutym 2021 roku.

ostatnie chwile życia Dariusza Gnatowskiego

W książce przeczytamy o nieznanych dotąd kulisach serialu i poznamy głównych bohaterów z bardziej prywatnej strony. Część pozycji została poświęcona Dariuszowi Gnatowskiemu, który był nieodłączną częścią „Świata według Kiepskich”. Znajdziemy w niej m.in. wspomnienia jego żony Anny.

Jedną z jej wypowiedzi przytaczamy poniżej:

Darek pod koniec życia nie prowadził samochodu, bo miał kło­poty ze wzrokiem, więc czasami odwoziłam go do Wrocławia. Dzięki temu miałam również okazję poznać jego środowisko pracy i wiedziałam, że zostaje w dobrych rękach. Do Krakowa wracał najczęściej z Andrzejem Grabowskim. Na początku, kiedy nasza córka była mała, nie lubiłam, kiedy wyjeżdżał. Cały tydzień nie było go w domu. Z upływem lat to się już stało takim rytuałem, że w styczniu i lipcu go nie ma, bo wszyscy czekają na nowe odcinki. Zrozumiałam, że to jest taka karma.

Ostatnie chwile życia Dariusza Gnatowskiego. Aktor odszedł nagle, tuż przed zdjęciami

Andrzej Gałła, serialowy prezes Kozłowski, nawiązał z kolei do choroby Dariusza Gnatowskiego.

Darek długi czas walczył z cukrzycą. Bardzo się w to zaangażował, mówił o tym w wywiadach, zmienił nawet dietę, schudł i działał w fundacji. Niestety wzrok miał coraz gorszy.

Również Anna Skowrońska, kierowniczka produkcji i współproducentka, wspomina aktora. Pamięta, że „Darek odszedł tuż przed zdjęciami do kolejnej sesji”.

Tak wczesna i nagła śmierć Darka Gnatowskiego była dla całej ekipy totalnym zaskoczeniem. Miał tylko pięćdziesiąt osiem lat. Ciężko znaleźć w sobie zgodę, kiedy ktoś umiera w sile wieku. Da­rek opuścił nas tuż przed zdjęciami do kolejnej sesji. Pamiętam, że przed samym pisaniem tej serii dzwoniłam do niego, ponieważ były pomysły na dwa odcinki z dużym udziałem Boczka. W żargo­nie mówimy, że były pisane na niego.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Party.pl (@party.pl)

Ostatnie chwile życia Dariusza Gnatowskiego. Chciał wrócić na plan

Anna Skowrońska miała to szczęście, że udało jej się zamienić kilka zdań z aktorem na chwilę przed jego śmiercią. Jak się okazuje, był wówczas gotowy wrócić na plan. Jak wspomina tamtą rozmowę?

Po jakimś czasie od tamtej rozmowy Darek zachorował. Poczuł się gorzej i nie zareagował w porę. Po prostu uznał to za przeziębie­nie. Za późno trafił do szpitala. Nie było już ratunku. Szok. Dwa scenariusze pisane na Darka poszły do kosza. Jego śmierć była ta­kim zaskoczeniem, że wszyscy się zatrzymaliśmy, zastanawiając się, co robić dalej, co pisać, jak teraz pisać…

Blisko trzy miesiące po śmierci Dariusza Gnatowskiego odszedł serialowy Paździoch. Ryszard Kotys zmarł 27 stycznia 2021 roku. Miał 88 lat.

Źródła: www.se.pl, "Świat według Kiepskich. Zwariowana historia kultowego serialu Polsatu"
Fotografie: "Świat według Kiepskich" Polsat (miniatura wpisu), Instagram, Wikimedia Commons

Może Cię zainteresować