×

Nie żyje prof. Tadeusz Łapiński. Przez całą epidemię leczył chorych na COVID-19

Nie żyje prof. Tadeusz Łapiński. Lekarz wraz z żoną został znaleziony martwy w miejscowości Zajezierce w gminie Zabłudów. Jedna z nieoficjalnych wersji mówi o tym, że zmarli na skutek porażenia prądem. Łapiński pracował w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku.

Walczył z koronawirusem

Rzecznik Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku przekazała mediom informację o śmierci prof. Tadeusza Łapińskiego. Katarzyna Malinowska-Olczyk powiedziała:

Pan profesor był wieloletnim pracownikiem szpitala i nauczycielem akademickim wielu pokoleń lekarzy. Przez ostatnie miesiące bardzo ciężko pracował na pierwszej linii frontu w klinice, która jako pierwsza zaczęła leczyć pacjentów covidowych. Był bardzo oddany pacjentom, empatyczny z olbrzymią wiedzą praktyczną. Po ponad roku pracy z pacjentami zakażonymi koronawirusem był autorytetem. Jego śmierć to olbrzymia strata dla naszego szpitala i całego środowiska akademickiego.

Tadeusz Łapiński był cenionym specjalistą chorób zakaźnych. Piastował stanowisko zastępcy szefa Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii. Niemal od początku epidemii koronawirusa w Polsce, aktywnie leczył pacjentów o dodatnim wyniku testu na COVID-19. Mężczyznę znaleziono martwego w domu w miejscowości Zajezierce w gminie Zabłudów. Obok jego ciała znajdowały się zwłoki żony, która na co dzień pracowała jako pielęgniarka szpitala klinicznego.

Nie żyje prof. Tadeusz Łapiński

Zdarzenie miało miejsce w środę, 2 czerwca około godziny 21:00. Centrum powiadamiania ratunkowego otrzymało zgłoszenie dotyczące wypadku z udziałem dwóch osób. Mężczyzna twierdził, że usiłował pomóc znalezionej w basenie kobiecie. Niestety nie zdołał ocalić jej życia.

Gdy na miejsce przybyli ratownicy, natrafili na ciała dwóch osób – 53-letniej kobiety oraz 63-letniego mężczyzny. Według nieoficjalnych ustaleń podawanych przez radio.bialystok.pl, para zmarła na skutek porażenia prądem. Okoliczności ich nagłego zgonu wkrótce wyjaśni prokuratura.

Informację o śmierci profesora potwierdził także Uniwersytet Medyczny.

Z głębokim żalem zawiadamiam, że w dniu 2 czerwca br. zmarł tragicznie prof. dr hab. Tadeusz Wojciech Łapiński, pracownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii, lekarz, wieloletni nauczyciel akademicki. Absolwent Wydziału Lekarskiego UMB w 1984 r. W tym samym roku rozpoczął pracę w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Białymstoku, a rok później w Klinice Chorób Zakaźnych (obecnie Klinice Chorób Zakaźnych i Hepatologii) AMB. W roku 1988 uzyskał specjalizację I stopnia z zakresu chorób wewnętrznych, w roku 1991 specjalizację II stopnia z zakresu chorób zakaźnych, a w roku 1995 specjalizację II stopnia z medycyny morskiej i tropikalnej. Czterokrotnie otrzymał Nagrodę Zespołową Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej, 14 nagród indywidualnych i zespołowych Rektora AMB/UMB.

Tymczasem epidemia koronawirusa w Polsce stopniowo wygasa. Dziś odnotowano zaledwie 572 nowe zakażenia oraz 91 zgonów.

Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować