×

Nie żyje Lisa Shaw. Dziennikarka zmarła na skutek powikłań poszczepiennych

Nie żyje Lisa Shaw. Znana i lubiana dziennikarka radiowa BBC Radio Newcastle zmarła na skutek poważnych powikłań poszczepiennych, które były następstwem przyjęcia preparatu marki AstraZeneca. To już kolejny tego typu przypadek na przestrzeni ostatnich miesięcy.

Niebezpieczna AstraZeneca

Szczepionki marki AstraZeneca od samego początku wzbudzały najwięcej kontrowersji spośród wszystkich preparatów przeciwko COVID-19. Najpierw specjaliści zalecali, aby podawać ją osobom w średnim wieku oraz starszym. Później jednak, widząc ogrom powikłań jakie wywołuje, zdecydowano o podawaniu szczepionki AstraZeneca wyłącznie osobom między 18. a 64. rokiem życia.

Niestety nawet wśród młodych osób preparat przyniósł śmiertelne żniwo. Jedną z ofiar jest uwielbiana przez słuchaczy, Lisa Shaw. Dziennikarka BBC Radio Newcastle odeszła w maju tego roku. Zaledwie 44-letnia kobieta otrzymała pierwszą dawkę 29 kwietnia. Już kilka dni po przyjęciu szczepionki, Shaw zaczęła zmagać się z nieustępującymi, przeszywającymi bólami głowy.

Dziennikarka BBC trafiła do szpitala uniwersyteckiego w North Durham. Badania wykazały, że w jej mózgu obecne są skrzepy krwi. Kobietę skierowano na specjalistyczny oddział neurologiczny szpitala w Newcastle. Wydawało się, że kryzys został zażegnany. Dr Christopher Johnson, konsultant w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii na RVI mówił, że kobieta odzyskała przytomność. Leczenie wydawało się przynosić oczekiwane efekty. Niespodziewanie doszło jednak do pogorszenia jej stanu zdrowia.

Nie żyje Lisa Shaw

Lisa Shaw znów zaczęła odczuwać mocne bóle głowy. Kobieta doznawała znacznych trudności z mówieniem. Lekarze szybko zorientowali się, że doszło do krwotoku w mózgu. Pomimo zastosowanego leczenia, 21 maja 2021 roku Lisa Shaw zmarła. Śledztwo wykazało, że przyczyną śmierci dziennikarki były powikłania po szczepionce AstraZeneca.

Koroner Karen Dilks potwierdziła, że nie podlega wątpliwości, że to preparat AstraZeneca doprowadził do śmierci Lisy Shaw:

Trombocytopenia, wywołana przez szczepionkę, spowodowała obrzęk i krwawienie w obrębie mózgu.

Z danych udostępnionych przez Sky News wynika, że w Wielkiej Brytanii do tej pory potwierdzono 412 przypadków zakrzepów krwi po podaniu blisko 50 mln dawek szczepionki firmy AstraZeneca. Oprócz tego, zgłoszono 73 zgony. Należy jednak pamiętać, że prawdziwe dane mogą być znacznie większe, ponieważ nie zawsze dochodzi do trafnej klasyfikacji przyczyny zgonu.

Korzyści przewyższają ryzyko?

Dr Tuomo Polvikoski, konsultant neuropatolog, który badał Lisę Shaw po śmierci powiedział, że biorąc pod uwagę jej zdrowy tryb życia, śmierć z powodu zakrzepów krwi i krwotoku mózgu jest nadzwyczaj zaskakująca. Przyznał także, że rzeczywiście jej śmierć była wywołana szczepieniem.

Pomimo dramatu, który przeżyli bliscy Lisy Shaw, specjaliści nadal zarzekają się, że korzyści wynikające ze szczepienia przewyższają potencjalne skutki uboczne. Dyrektor ds. bezpieczeństwa Agencji ds. Regulacji Leków i Produktów Opieki Zdrowotnej, dr Alison Cave powiedziała, że zapozna się z werdyktem koronera, który zajmował się sprawą Lisy Shaw. Stwierdziła jednak, że nadal uważa, że szczepienia na COVID-19 są potrzebne.

Dla większości ludzi korzyści ze szczepionki Covid-19 AstraZeneca nadal przewyższają ryzyko. Dlatego nadal niezwykle ważne jest, aby ludzie zgłaszali się na szczepienie – także na drugą dawkę, gdy zostaną o to poproszeni.

Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij