×

Szczepionka AstraZeneca nieodpowiednia dla seniorów? „Tylko do 65. roku życia”

Szczepionka AstraZeneca na Covid-19 stała się kością niezgody pomiędzy UE i koncernem. Konflikt trwa, tymczasem panel niemieckich ekspertów zalecił, by nie podawać szczepionki osobom po 65. roku życia. Wcale nie jest tak bezpieczna, jak twierdzi koncern?

Starcie z Unią Europejską

I Pfizer, i AstraZeneca – oba koncerny nie spełniają oczekiwań UE w kwestii dostawy szczepionek przeciw COVID-19.

Komisja Europejska zawarła z koncernem AstraZeneca umowę na dostawę 300 mln dawek szczepionki, z opcją dokupienia kolejnych 100 mln. Jednak w ubiegłym tygodniu AstraZeneca podała, że dostawy jej szczepionki do krajów Unii Europejskiej w pierwszym kwartale 2021 r. będą mniejsze niż wynikało z pierwotnych ustaleń.

Według portalu money.pl, prezes brytyjsko-szwedzkiego przedsiębiorstwa Pascal Riot, w wywiadzie dla włoskiego dziennika La Repubblica stwierdził, że podpisany kontrakt zobowiązuje AstraZenecę do „dołożenia wszelkich starań” w kwestii szybkich dostaw szczepionki, ale nie do przestrzegania określonego harmonogramu dostaw.

W środę wieczorem odbyło się spotkanie KE, 27 państw członkowskich oraz przedstawicieli koncernu na szczeblu eksperckim, jednak przełomu nie było. Tę informację przekazała na Twitterze komisarz UE ds. zdrowia Stella Kyriakides.

Szczepionka AstraZeneca nieodpowiednia dla seniorów?

Miała być nie tylko tańsza od preparatów konkurencji, ale i w pełni bezpieczna. Jednak z Niemiec dobiegają zaskakujące wieści.

Wczoraj Komisja ds. szczepionek Instytutu im. Roberta Kocha (RKI) zaleciła, by w Niemczech preparat koncernu AstraZeneca na Covid-19 podawano jedynie osobom pomiędzy 18. a 64. rokiem życia. Według ekspertów, nie ma podstaw, by stwierdzić, że szczepionka jest bezpieczna dla seniorów.

Obecnie dostępne dane są niewystarczające, by ocenić skuteczność szczepionki wśród osób powyżej 65. roku życia

– głosi komunikat niemieckiego ministerstwa zdrowia.

Zdaniem ekspertów, koncern rozpoczął badania wśród seniorów zbyt późno i przebadano zbyt małą grupę osób w wieku powyżej 65. roku życia, by móc ocenić, że preparat jest równie bezpieczny co ten Pfizera lub Moderny.

Koncern odpiera zarzuty

Koncern AstraZeneca wydał oświadczenie, w którym nazywa zarzuty „kompletnie fałszywymi”. Powołuje się przy tym na opinię brytyjskiej Wspólnej Komisji ds. Szczepień i Immunizacji, która poparła użycie szczepionki koncernu wśród seniorów.

Według koncernu, przeprowadzone badania wykazują nie tylko skuteczność, ale i bezpieczeństwo stosowania preparatu w każdej z przebadanych grup wiekowych.

Dokument przygotowany przez ekspertów Komisji wskazuje, że w badaniach nad szczepionką w Wielkiej Brytanii i Brazylii wzięło udział jedynie 660 osób powyżej 65. roku życia (spośród łącznie ponad 11,6 tys. uczestników).

Opinia niemieckich specjalistów może wpłynąć na plany szczepień w całej UE.

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij