×

Nie żyje Jerzy Konieczny! Były minister spraw wewnętrznych zmarł w wieku 69 lat

Nie żyje Jerzy Konieczny, były szef Urzędu Ochrony Państwa i minister spraw wewnętrznych. Zmarł nagle w wieku 69 lat. O jego śmierci poinformował na Facebooku poseł KO.

Kim był Jerzy Konieczny?

Jerzy Konieczny urodził się w 1950 roku. Odbył studia chemiczne na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, gdzie uzyskał tytuł magistra chemii.

Ukończył także studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1979 roku uzyskał stopnień naukowy doktora nauk prawnych na Uniwersytecie Wrocławskim. W 1990 roku otrzymał na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego stopnień doktora habilitowanego nauk prawnych.

Jerzy Konieczny w latach 1992-1993 sprawował funkcję szefa Urzędu Ochrony Państwa. Przez rok (1995-1996) pełnił funkcję ministra spraw wewnętrznych w rządzie Józefa Oleksego. Po zakończeniu kariery politycznej został nauczycielem akademickim.

Był również współautorem kilku książek o tematyce nauk społecznych: „Justycjariusze, hutmani, policjanci. Z dziejów służb ochrony porządku w Polsce” (z Andrzejem Abramskim) oraz „Kryminalistyka” (z Janem Widackim i Tadeuszem Widłą).

Nie żyje Jerzy Konieczny

Jerzy Konieczny zmarł 28 lipca. O śmieci polityka poinformował na Facebooku poseł Koalicji Obywatelskiej.

Odszedł Profesor Jerzy Konieczny – w wolnej Polsce szef UOP i Minister Spraw Wewnętrznych. Jeden z moich Mistrzów, ojciec mojej fascynacji kryminalistyką. Na zawsze zapamiętam jego wspaniałe wykłady z logiki i wspólną pracę przy badaniach poligraficznych. Odpoczywaj w pokoju Jerzy

– czytamy we wpisie.

Pod postem pojawiło się wiele pożegnalnych komentarzy:

Cześć Jego pamięci! Smutna karta dla polskiej nauki w tym kryminalistyki.

Miałem okazję poznać P. Prof. Koniecznego i korzystać z Jego wspaniałych wykładów. Wspaniały, niezapomniany i niepowtarzalny autorytet dla nas – młodych wtedy studentów. Cześć Jego Pamięci.

Szkoda. Miałem okazję uczestniczyć w wykładach prowadzonych przez Pana Profesora. Żałuję, że miałem z Nim tylko przez jeden semestr.

Jerzy Konieczny odszedł w wieku 69 lat. Przyczyna śmierci nie jest znana.

Na początku lipca informowaliśmy też o tym, że nie żyje rzecznik PKW, Tomasz Grzelewski. Dzień przed śmiercią prowadził konferencję Państwowej Komisji Wyborczej, podczas której miało miejsce ogłoszenie wyników I tury wyborów prezydenckich.

Źródła: www.se.pl, wiadomosci.gazeta.pl, www.onet.pl
Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu), Twitter

Polecane

Może Cię zainteresować