×

Nie odbieraj połączeń z numeru 997! To nie policja lecz przebiegli oszuści

Nie odbieraj połączeń z numeru 997! Oszuści wymyślili nową metodę na wykorzystywanie naiwności ludzi. Próbują wywołać przestrach odbiorcy i w ten sposób sięgnąć do jego oszczędności. Jak możemy się uchronić przed kradzieżą pieniędzy?

Wywoływanie paniki

Prawdopodobnie nie istnieje człowiek, który nie ma na swoim koncie żadnego zatargu z prawem. Nic więc dziwnego, że wyświetlenie na ekranie telefonu numeru 997 wzbudza u ludzi przestrach. Pierwszą myślą właściciela telefonu jest zwykle obawa, że został namierzony przez policję za popełnione w przeszłości wykroczenie.

Większość osób widząc, że dzwoni do nich policja, od razu odbiera w obawie przed nabawieniem się kolejnych problemów. Oszuści postanowili wykorzystać wspomniany mechanizm strachu, który występuje dosłownie u każdego człowieka i dlatego zaczęli podszywać się pod policjantów.

Przestrogę dotyczącą nowej działalności oszustów opublikował w sieci profil „Niebezpiecznik”. W komunikacie znalazła się informacja, aby nigdy nie sugerować się tym, co wyświetla się na ekranie telefonu w chwili, gdy ktoś dzwoni lub wysyła SMS. Tego typu dane można bowiem z łatwością podrobić.

Specjaliści tłumaczą, że najnowsza metoda oszustwa polega na wyłudzaniu pieniędzy bądź zachętach do zainstalowania w telefonie fałszywego oprogramowania. W efekcie cyberprzestępcy zyskują dostęp do informacji ofiary. Mogą z łatwością zalogować się m.in. do kont bankowych poszkodowanych.

nie odbieraj połączeń z numeru 997
Freepik

Nie odbieraj połączeń z numeru 997!

Pamiętajmy, że prawdziwa policja nigdy nie dzwoni z numerów „997” bądź „+48 997”. W sytuacji, gdy zauważymy, że telefonuje do nas podejrzany numer, najlepiej nie odbierać lub od razu się rozłączyć. Sprawę warto zgłosić do najbliższej jednostki policji w celu upewnienia się, kto dzwonił. To nie pierwszy raz, kiedy oszuści wykazują się dużą pomysłowością, aby okraść nieświadomych ludzi. W przeszłości dużą popularnością cieszyły się metody „na wnuczka” oraz „na InPost”.

Na tego typu sytuacje szczególnie narażeni są starsi ludzie, którzy nie mają wiedzy na temat najnowszych technologii. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby informować najbliższych o niebezpieczeństwach, które czyhają na nich w sieci jak również w życiu codziennym. Za oszustwo przeciwko mieniu grozi kara pozbawienia wolności do lat dwóch. W kodeksie karnym art. 286 możemy przeczytać:

§ 1. Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

§ 2. Tej samej karze podlega, kto żąda korzyści majątkowej w zamian za zwrot bezprawnie zabranej rzeczy.

§ 3. W wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

§ 4. Jeżeli czyn określony w § 1-3 popełniono na szkodę osoby najbliższej, ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego.

nie odbieraj połączeń z numeru 997 2
Freepik
*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Fotografie: Facebook, Freepik

Może Cię zainteresować

zamknij