×

Został Nauczycielem Roku 2018. Podczas wystąpienia otwarcie powiedział o tym, że jest gejem

Praca Przemysława Staronia, który uczy filozofii, etyki, wiedzy o kulturze i historii sztuki w II Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Chrobrego w Sopocie, została właśnie doceniona przez innych. Mężczyzna uzyskał bowiem tytuł Nauczyciela Roku 2018. Czy mógł wymarzyć sobie coś piękniejszego na drodze swojej kariery zawodowej?

Kandydatura Przemysława Staronia

Kandydaturę Przemka Staronia do konkursu na Nauczyciela Roku 2018 zgłosili jego przyjaciele i uczniowie pisząc w uzasadnieniu:

Powiedzieć o Przemku, że jest fantastycznym nauczycielem i wyjątkowym człowiekiem, to nic nie powiedzieć. Przemek Staroń to postać prawdziwie renesansowa o niepoliczalnej liczbie talentów i aktywności

„Zrzucenie peleryny niewidki”

Po odebraniu nagrody, Staroń pozwolił sobie na wygłoszenie krótkiego przemówienia. Nawiązał w nim m.in. do Harry’ego Pottera. Odniósł się do „zrzucenia peleryny niewidki”. Na ten krok w metaforycznym tego słowa znaczeniu zdecydował się dwa lata temu, kiedy zaprosił na scenę swoją rodzinę i partnera.

Słowa nauczyciela podczas krótkiego przemówienia

Chciałbym poprosić wszystkich was, którzy tutaj przyjechaliście ze mną. Chodźcie, nie bójcie się, najwyżej zabiorą mi tytuł. Chciałbym wam podziękować, tej części świata, bez której by mnie nie było. Protego Maxima (zaklęcie z Harry’ego Pottera, które tworzy ochronną barierę), niech miłość was strzeże – mówił nauczyciel

W przemówieniu Przemysława nie zabrakło też miejsca na słowa wzywające do akceptacji i szacunku dla osób homoseksualnych:

Chcę ją podnieść i powiedzieć, że to nagroda dla społeczności, dla wszystkich tych, którzy żyją pewnymi ideami i wierzą, że miłość jest najważniejszą rzeczą na świecie i tylko ona ma sens, i zamiast tracić czas, by walczyć ze złem, choć jest to czasem potrzebne, trzeba robić dobro. Bądźmy wszyscy dla siebie nauczycielami i uczniami i to wtedy będzie miało sens – dodał

Wyświetl ten post na Instagramie.

GRATULACJE! Nauczycielem Roku 2018 został Przemysław Staroń z II LO im. Bolesława Chrobrego w Sopocie. Uczy etyki, filozofii oraz wiedzy o kulturze i historii sztuki. "Powiedzieć o Przemku, że jest fantastycznym nauczycielem i wyjątkowym człowiekiem, to nic nie powiedzieć. Przemek Staroń to postać prawdziwie renesansowa o niepoliczalnej liczbie talentów i aktywności" – tak opisali go uczniowie i przyjaciele, którzy zgłosili Staronia do konkursu organizowanego od 17 lat przez "Głos Nauczycielski". Staroń już cztery lata temu był jego finalistą. – Wtedy nie byłem jeszcze w pełni tym człowiekiem, którym jestem dziś, dlatego cieszę się, że ten sukces przyszedł teraz – mówił odbierając nagrodę. Dziękował rodzicom, partnerowi, uczniom i seniorom, z którymi także na co dzień pracuje. Fot. Adam Stępień #AgencjaGazeta #edukacja #education #przemekstaron #gratulacje #nauczycielroku2018 #super #pozdrawiamy @przemek_staron ?✌

Post udostępniony przez Gazeta Wyborcza (@gazeta_wyborcza)

Uczniowie od zawsze go uwielbiali

Przemysław Staroń uczy w szkole od 9 lat. Uczniowie do tego stopnia pokochali swojego nauczyciela, że już po roku jego pracy podwoiła się liczba uczniów, którzy uczęszczali na prowadzone przez niego zajęcia z etyki – grunt to odpowiednie podejście i każdy przedmiot może być tym najbardziej uwielbianym.

Był i jest znakomitym wychowawcą

Ceniony nauczyciel od zawsze miał bardzo dobre podejście do uczniów – zarówno tych dobrych, jak i tych, którzy dawali popalić na lekcjach innym. Dwukrotnie obejmował wychowawstwo w tzw. trudnych klasach. Klasach, które miały najgorsze wyniki w nauce. To m.in. dzięki jego staraniom wszyscy uczniowie, z którymi miał kontakt, ukończyli szkołę, a także zostali dopuszczeni do matury.

Nie tylko nauka w szkole

Warto zaznaczyć, że Staroń szkoli także innych nauczycieli na wykładach TEDx – konferencjach, których celem jest popularyzacja „idei wartych propagowania”.

Gratulujemy sukcesu!

Może Cię zainteresować