×

Narodziny pięcioraczków w Poznaniu: premier przekazał rodzinie samochód

Narodziny pięcioraczków w Poznaniu: premier przekazał wielodzietnej rodzinie kluczyki do nowego samochodu oraz prezenty. „Dom pełen dzieci to dom pełen radości” – podkreślił szef rządu.

Narodziny pięcioraczków w Poznaniu

Narodziny pięcioraczków zdarzają się ponoć raz na 35 mln urodzeń. W Poznaniu taki przypadek zdarzył się po raz pierwszy od 14 lat. W styczniu w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym w Poznaniu na świat przyszły pięcioraczki.

Rodzina z Gniezna powiększyła się o cztery dziewczynki (Anastazję, Klarę, Laurę, Wiktorię) i chłopca (Maksymiliana).

Dzieci urodziły się w 29.tygodniu ciąży, a poród trwał… kwadrans. Maluchy do wczoraj przebywały w szpitalu, ale w niedzielę wróciły do domu. Pojechały do niego nowym rodzinnym samochodem.

Rodzina otrzymała auto od premiera

Nowe auto podarował rodzinie w imieniu państwa premier Mateusz Morawiecki. Kluczyki samochodu, a także maskotki, prezenty dla dzieci i kwiaty dla dzielnej mamy, premier przekazał osobiście.

Kilkakrotnie łatwiej trafić „szóstkę” w totolotka niż pięcioraczki, to rzadkość nawet w Europie. Tym bardziej ogromne gratulacje dla państwa. To wielki, wspaniały, moment

– mówił premier podczas spotkania z rodziną.

Państwo Mikołaj i Hanna, rodzice pięcioraczków, są szczęściarzami. Dom pełen dzieci to dom pełen radości, ale pięcioro dzieci to nie tylko więcej szczęścia – to też więcej wysiłku, dlatego pomoc rodzinie to obowiązek państwa polskiego. Mam nadzieję, że to auto ułatwi codzienność

– napisał szef rządu na Twitterze.

Dzieci czują się świetnie, a przed rodziną pierwsze wspólne chwile spędzone we własnym domu, a nie w szpitalu.

W Polsce pięcioraczki po raz pierwszy urodziły się w 1971 roku. Wtedy rodzicom gratulacje składali Wojciech Jaruzelski i Piotr Jaroszewicz, którzy zostali nawet honorowymi ojcami chrzestnymi maluchów. W tym czasie kobietom w ciąży nie wykonywano jeszcze USG, a więc narodziny pięcioraczków były ogromnym zaskoczeniem, nie tylko dla rodziny, ale i dla personelu medycznego szpitala.

W poznańskim szpitalu poprzednie dwa tak wyjątkowe porody miały miejsce w lutym 2007 roku (pięcioraczki państwa Grzegorza i Katarzyny Górków – Emilia, Kamil, Karol, Maja i Wiktoria) oraz w listopadzie 2006 roku (pięcioraczki państwa Edyty i Marcina Ziemlińskich – Adam, Bartek, Sebastian, Ola i Natalia).

Fotografie: Imgur (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij