×

W Poznaniu urodziły się pięcioraczki! To pierwszy taki przypadek od 14 lat

Szczęście razy pięć! Radosne wieści ze stolicy Wielkopolski: w Poznaniu urodziły się pięcioraczki. To pierwszy taki przypadek w mieście od 14 lat!

W Poznaniu urodziły się pięcioraczki

Narodziny dziecka to ogromne szczęście dla rodziców. A co wtedy, gdy szczęście mnoży się razy kilka?

Jeszcze kilka dekad temu narodziny bliźniąt lub trojaczków były wyjątkowym wydarzeniem, o którym wszyscy mówili. Dziś to się zmieniło. Jednak sytuacje, gdy na świat przychodzi więcej niż troje dzieci, wciąż należą do rzadkości.

W Polsce pięcioraczki po raz pierwszy urodziły się w 1971 roku. O tym, jak ogromne było to wydarzenie, świadczy fakt, że Wojciech Jaruzelski i Piotr Jaroszewicz zostali…. honorowymi ojcami chrzestnymi dzieci.

Wtedy nie wykonywano jeszcze USG kobiet w ciąży, a więc taki poród był niezwykłą niespodzianką dla rodziców.

Od tego czasu minęło wiele lat, ale narodziny pięcioraczków to nadal wyjątkowe wydarzenie. Tym razem pięcioraczki przyszły na świat w w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym w Poznaniu. To cztery dziewczynki i chłopiec!

Jaki jest ich stan zdrowia?

Dzieci urodziły się w niedzielę wieczorem, w 29. tygodniu ciąży. Mama dzieci jest gnieźnianką. W szpitalu przebywała już od pewnego czasu. Więcej informacji na temat stanu zdrowia mamy i dzieci szpital ma podać dzisiaj wieczorem. Na razie nie wiadomo również, jakie imiona wybrali rodzice dla swoich pociech.

Rzecznik szpitala przekazał, że poprzednie dwa takie porody miały miejsce w klinice w lutym 2007 roku (pięcioraczki państwa Grzegorza i Katarzyny Górków – Emilia, Kamil, Karol, Maja i Wiktoria) oraz w listopadzie 2006 roku (pięcioraczki państwa Edyty i Marcina Ziemlińskich – Adam, Bartek, Sebastian, Ola i Natalia).

Nawet dziewięcioraczki

W 2019 roku w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie na świat przyszły sześcioraczki. Było to wydarzenie, o którym mówiła cała Polska. Cztery dziewczynki i dwóch chłopców przyszło na świat w 29 tygodniu ciąży przez cesarskie cięcie. Do końca porodu wszyscy byli przekonani, że mama nosi pod sercem pięcioro dzieci. Szóste było niespodzianką dla rodziców i personelu szpitala.

Jednak na świecie znane są przypadki, gdy rodzi się jeszcze więcej dzieci. W tym samym roku, w którym w Polsce urodziły się pierwsze pięcioraczki, w Sydney na świat przyszły… dziewięcioraczki!

Ośmioro dzieci powitali na świecie rodzice z Houston w 1998 roku oraz rodzice z Włoch w 2000 roku. Niestety, wtedy nie wszystkie dzieci udało się uratować. Ostatnie ośmioraczki przyszły na świat w USA w 2009 roku.

 

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu),

Może Cię zainteresować

zamknij