×

Nagość w Polsce nie jest akceptowana. Za opalanie topless grozi kara więzienia

Nagość w Polsce nie jest akceptowana. W wakacje wiele kobiet zapomina o tym i pomimo obowiązujących przepisów obnaża się publicznie. Przypominamy, że za odsłanianie miejsc budzących skojarzenia erotyczne grozi kara więzienia.

Nagość w Polsce nie jest akceptowana

W każde wakacje jak bumerang powraca temat opalania się topless. Zwolennicy odsłaniania piersi zazwyczaj jako główny argument podają fakt, że w Europie zachodniej opalanie się bez biustonosza jest czymś normalnym. Z drugiej strony pojawiają się głosy przypominające, że w wielu miejscach na świecie prawo jest dużo bardziej restrykcyjne niż w Polsce i nawet za opalanie w pełnym stroju kąpielowym można zostać ukaranym. Przykładem miejsc, w których opalanie w bikini nie jest mile widziane są wybrane plaże w Izraelu, Albanii czy w Arabii Saudyjskiej. Polacy są nadal dość sceptyczni w stosunku do opalających się bez biustonosza kobiet i nie wstydzą się wyrazić swojego zdania, widząc roznegliżowane Panie w miejscach publicznych. W ostatnim czasie, prawdopodobnie na fali zmian obyczajowych, które dokonują się w Europie, przybywa kobiet, które nie zważając na przepisy, zdejmują biustonosze do opalania. Zjawisko jest dość powszechne. Na warszawskim Polu Mokotowskim nie brakuje Pań ubranych wyłącznie w stringi, które zachowują się jakby nagość w centrum miasta była czymś zwyczajnym. W rozmowie z WP kobiety opalające się topless wyjaśniły, co kieruje nimi, że nie wstydzą się eksponować swojego ciała przed obcymi ludźmi.

nagość w Polsce nie jest akceptowana 2

Twitter

„Starają się unikać innych”

Jedna z rozmówczyń serwisu, Karolina, twierdzi, że bardzo lubi opalać się topless bądź nago na plaży, w lesie, ogródku i na swoim balkonie. Jej zdaniem jest to dużo bardziej komfortowe niż noszenie stroju kąpielowego.

Gdy tylko mogę, to chodzę do lasu, znajduję polankę i zdejmuję koszulkę. Jest to po prostu bardzo wygodne. Jeśli na plaży jest mniej ludzi, to też się rozbieram. Staram się to jednak robić tak, by nie świecić ludziom piersiami po oczach.

Karolina zapewnia, że zawsze stara się, aby jak najmniej osób widziało jej ciało.

Mieszkam na parterze, więc gdy leżę bez bluzki, to mój chłopak czasem zwraca mi uwagę: „tylko uważaj, bo cię ludzie zobaczą”. Tylko czyj to jest problem, mój czy ich?

Przypomnijmy, że za opalanie topless lub nago grozi areszt, ograniczenie wolności, nagana lub grzywna. Odsłanianie intymnych części ciała w miejscu publicznym jest bowiem zabronione przez art. 140 z dnia 20 maja 1971 r. Kodeksu Wykroczeń. Plażowicze, którzy poczują się zniesmaczeni opalającymi się topless Paniami mają także prawo wezwać policję. Można się wówczas liczyć z mandatem lub nieco bardziej surowymi konsekwencjami. Warto przypomnieć, że jeszcze kilka lat temu w Polsce zakazane było karminie piersią. Pomimo zmiany przepisów, nadal spora część osób nie akceptuje widoku nagich piersi matek karmiących. Trudno się zatem spodziewać, że w kwestii opalania topless w najbliższym czasie nastąpi jakikolwiek przełom.

nagość w Polsce nie jest akceptowana 3
Twitter

Aspekt erotyczny

Trudno jest zaprzeczyć, że kobiece piersi są nacechowane erotycznie i u mężczyzn mogą wywoływać podniecenie seksualne. Tym samym zainteresowanie mężczyzn widokiem nagich biustów na plaży nie może dziwić. Marcelina, studentka Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu przyznaje, że mężczyźni patrzą się na gołe piersi.

Przeraża mnie wzrok polskich mężczyzn. I ich komentarze. W naszej kulturze opalanie się topless jest czymś mało akceptowalnym, więc faceci często się gapią albo oceniają. A ja bardzo nie lubię mieć linii po opalaniu, więc chciałabym móc rozłożyć się na ręczniku bez bluzki. Do tej pory robiłam to tylko w Chorwacji, bo zobaczyłam matki chodzące po piasku półnago. Ale nawet jak tam byłam, to sprzedawca lodów patrzył się na mnie tak, że od razu chciałam się ubrać.

Zdaniem psycholog Katarzyna Kucewicz chęć kobiet do opalania się topless ma związek z pragnieniem poczucia wolności.

Opalanie się topless kojarzy się z wolnością, pewnością siebie, swobodą. Generalnie wpływa na nas w bardzo pozytywny sposób. Podobnie, jak spanie nago, może zwiększyć nasze poczucie własnej wartości. Dla wielu osób jest to wręcz manifest ich wolności, możliwość pozwolenia sobie na całkowitą swobodę, bycia w zgodzie z naturą.

Póki co, nie nie wskazuje na to, aby prawo miało ulec liberalizacji i opalanie topless stało się dozwolone.

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij