×

Na co choruje Benedykt XVI? Jego stan zdrowia pogorszył się przed świętami

Z Watykanu napływają bardzo niepokojące informacje o stanie zdrowie papieża seniora. W środę papież Franciszek poprosił o modlitwę za swojego poprzednika. Do apelu o modlitwę dołączył również polski Episkopat. Na co choruje Benedykt XVI?

Apel o modlitwę

W ostatnich dniach oczy całego świata zwrócone są w stronę Watykanu, skąd napływają bardzo smutne wieści. Emerytowany papież Benedykt XVI jest „bardzo chory”, o czym poinformował w środę rano papież Franciszek, prosząc jednocześnie o modlitwę w intencji swojego poprzednika.

Niemiecki i polski Episkopat również proszą o modlitwę za 95-letniego papieża seniora.

Bardzo proszę wszystkich wierzących w Polsce o modlitwę za papieża seniora Benedykta XVI. Niech Pan da mu siłę i moc w tym trudnym czasie cierpienia i choroby

– napisał na Twitterze przewodnicy episkopatu abp. Stanisław Gądecki.

Na co choruje Benedykt XVI?

28 grudnia z biura prasowego Watykanu dowiedzieliśmy się, że stan zdrowia Benedykta XVI uległ znacznemu pogorszeniu. Papież Franciszek udał się do dawnego budynku klasztoru klauzurowego w Ogrodach Watykańskich – Mater Ecclesiae, by odwiedzić swojego poprzednika. Dyrektor biura prasowego Stolicy Apostolskiej Matteo Bruni podkreślił, że emerytowany papież jest pod opieką lekarzy, a sytuacja jest pod kontrolą.

Watykan nie podał szczegółów, jednak według informacji amerykańskiej gazety katolickiej „National Catholic Register”, Benedykt XVI może cierpieć na niewydolność nerek. W ostatnich miesiącach emerytowanemu papieżowi dostosowano również rozrusznik serca, aby unormować rytm jego bicia. (…) W środę wieczorem agencja informacyjna AFP podała, (…) że istotne funkcje organizmu 95-latka zawodzą, „w tym jego serce”.

– przekazał portal Wirtualna Polska.

Papieżem seniorem opiekuje się również jego najbliższy powiernik abp Georg Gänswein. To on kilka miesięcy temu w rozmowie z niemieckim „Bildem” przekazał, że Benedykt XVI ma problemy z mową.

Logopeda przychodzi do niego dwa razy w tygodniu, aby pomóc mu nie zapomnieć całkowicie, jak się mówi. Ale zrozumieć go mogą jeszcze tylko ci, którzy są z nim na co dzień

– mówił abp Gänswein.

Fotografie: Twitter, Twitter (miniatura wpisu), twitter.com, twitter.com

Może Cię zainteresować