×

Morawiecki komentuje odcięcie dostawy gazu z Rosji do Polski

Mateusz Morawiecki komentuje odcięcie dostaw gazu, który płynął z Rosji w ramach długoterminowego kontraktu jamalskiego. Premier po spotkaniu z kanclerzem Niemiec oznajmił, że Polska już wcześniej otrzymywała „groźby” ze strony rosyjskiego Gazpromu.

Rosja odcina dostawy gazu

Wcześniejsze pogłoski znalazły swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości. Rosja odcina dostawy gazu do Polski, o czym poinformowała we wtorek minister klimatu Anna Moskwa i Piotr Naimski, sekretarz stanu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.

Gazprom przestał tłoczyć błękitne paliwo do Polski od 8 rano w środę, 27 kwietnia. Dodajmy, że wcześniej gaz płynął do naszego kraju w ramach długoterminowego kontraktu jamalskiego, który w ocenie PGNiG właśnie został naruszony. Spółka zapowiedziała już, że podejmie działania zmierzające do przywrócenia realizacji dostaw gazu ziemnego w ramach kontraktu. Zastrzega sobie przy tym prawo do skorzystania z wszelkich przysługujących jej uprawnień kontraktowych.

Flickr

Flickr

„Jesteśmy przygotowani na zupełne odcięcie od rosyjskich surowców”

Minister klimatu Anna Moskwa uspokaja, że Polska była przygotowana na taki scenariusz. Tyczy się to zarówno dostaw gazu z Rosji, jak i węgla.

Jesteśmy przygotowani na zupełne odcięcie od rosyjskich surowców.

Iwona Dominiak, rzeczniczka Gaz-Systemu dostarczającego gaz do odbiorców w Polsce, oznajmiła z kolei, że „dostawy gazu są realizowane zgodnie z zamówieniami”.

Dostawy gazu do polskich odbiorców są realizowane zgodnie z zamówieniami. Na bieżąco monitorujemy sytuację. Bierzemy pod uwagę różne scenariusze i jesteśmy na nie przygotowani.

Na obecną chwilę nasze magazyny są napełnione w około 86 proc. Ten stan zmienia się z minuty na minutę

– dodała rzeczniczka Gaz-Systemu, która zauważa, że „dziś nie ma potrzeby, by korzystać z magazynów gazu”.

Głos w sprawie odcięcia dostaw gazu z Rosji zabrał również pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.

Wszyscy dotychczasowi odbiorcy gazu w Polsce otrzymają ten surowiec na takim poziomie, na jakim otrzymywali go do tej chwili. Wszystkie nasze potrzeby gazowe mogą być zrealizowane z innych kierunków

– oznajmił Naimski.

Naimski dodał, że Rosjanie przyspieszyli plany polskiego rządu. Polska planowała bowiem odciąć się od rosyjskich dostaw z końcem grudnia tego roku wraz z wyczerpaniem się długoterminowego kontraktu jamalskiego.

Morawiecki komentuje odcięcie dostawy gazu z Rosji do Polski

Premier Mateusz Morawiecki został zapytany o dostawy gazu na konferencji prasowej w Berlinie tuż po spotkaniu z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem. Podczas rozmowy potwierdził groźby ze strony Gazpromu.

Tak, potwierdzam, że otrzymaliśmy takie groźby ze strony Federacji Rosyjskiej, ze strony Gazpromu. Związane są one m.in. ze sposobem płatności, Polska trzyma się ustaleń i być może Rosja będzie próbowała w ten sposób Polskę ukarać

– powiedział premier.

W dalszej części odniósł się do dywersyfikacji dostaw gazu i pozyskiwaniu go z różnych kierunków.

Tak, jak podkreślałem już wielokrotnie, Polska przygotowywała się wcześniej do dywersyfikacji gazu i do pozyskiwania gazu z różnych kierunków i nawet jeszcze przed uruchomieniem Gazociągu Bałtyckiego będziemy w stanie ochronić naszą gospodarkę, ochronić gospodarstwa domowe, ludzi, Polaków przed tak dramatycznym krokiem ze strony Rosji. Przypomnę, że mamy interkonektory do Niemiec, do Republiki Czeskiej, a także nasz gazoport w Świnoujściu, który może przyjmować jeszcze większe ilości gazu skroplonego. Postaramy się i w tym ciężkim czasie stanąć na wysokości zadania.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Mateusz Morawiecki (@morawieckipl)

Upłynął termin płatności za gaz w rublach

Pod koniec marca Władimir Putin podpisał dekret nakazujący od 1 kwietnia zagranicznym kontrahentom Gazpromu płatność za gaz wyłącznie w rublach pod groźbą „zakręcenia kurka”. Większość krajów Unii Europejskiej, w tym Polska i Niemcy, nie zgodziły się na warunek rosyjskiego przywódcy. Nieoficjalnie w miniony piątek upłynął termin uregulowania płatności za gaz w rosyjskiej walucie. Czy nieuregulowanie płatności w rublach jest powodem wstrzymaniem dostaw gazu do Polski?

Wciąż nie ma komunikatu ze strony rosyjskiej w związku ze wstrzymaniem dostaw gazu do Polski. Nie poinformowano również strony polskiej o przyczynach wstrzymania dostaw.

Źródła: wiadomosci.onet.pl

Może Cię zainteresować