×

Jezus wcale nie urodził się 25 grudnia! To nie jedyny, Świąteczny mit

Mity na temat Bożego Narodzenia towarzyszą nam od lat. Wiele z nich jest fałszywych i często zmanipulowanych.

Mity na temat Bożego Narodzenia odnośnie Józefa

Wbrew wielu przedstawieniom biblijnym przybranego ojca Jezusa nie było przy porodzie. Jednakże ma to związek z wierzeniami judaistycznymi. Chodzi o tak zwane „zanieczyszczenie rytualne”. Dokładny opis rozwiązania znajdziemy w protoewangelii Św. Jakuba.

Żydzi nie mogli spożywać ani mieć kontaktu z krwią. Dlatego Józef udał się w poszukiwaniu odpowiedniej akuszerki, aby ta pomogła Maryi w rozwiązaniu. Wówczas, według relacji, cały świat stanął, gdy Jezus Chrystus przyszedł na świat.

Wygląd stajenki

Wbrew pozorom Jezus nie narodził się w drewnianej stajence wśród zwierząt, nie spoczął także w kołysce. Na terenie Betlejem drewno było towarem dość luksusowym, toteż stajnie wykuwano w grotach bądź jaskiniach.

To właśnie w takim miejscu na świat przyszedł Jezus Chrystus, a jego matka Maryja owinęła go w pieluszki i położyła w żłobie służącym do karmienia zwierząt hodowlanych.

Pogańskie korzenie Bożego Narodzenia

Wiele osób wciąż sądzi, że Święto Bożego Narodzenia ma korzenie pogańskie. Jednakże specjalista od literatury wczesnochrześcijańskiej ksiądz profesor Józef Naumowicz tłumaczy, że tak nie jest. Boże Narodzenie po raz pierwszy było obchodzone w Betlejem w roku 328. Kościół nie czuł potrzeby zastępowania cudzych obrządków.

Jeśli tam wspomniano urodzenie Jezusa to nie dlatego, aby uczcić święto słońca importowane z Rzymu lub Egiptu. Powszechnie głosi się, że wtedy narodził się Mitra – perski bóg słońca – i celebrowano to wydarzenie. Żadne źródła starożytne nie mówią o obchodzeniu tej uroczystości.

– podkreśla duchowny

Warto przypomnieć, że chrzest Polski miał miejsce w 966 roku czyli ponad 600 lat po tym jak ustanowiono wspomniane Święto. Ciężko więc zarzucać, że Kościół przejął pogańskie święta od Słowian.

Jezus urodził się 25 grudnia?

Kościół Katolicki nie kryje się z tym, że nie zapisano dokładnej daty narodzin Jezusa Chrystusa. Święto zaczęto obchodzić dopiero w IV wieku chrześcijaństwa, gdy zakończył się okres prześladowań. Dlatego 25 grudnia jest datą symboliczną.

Jak tłumaczy prof. Józef Naumowicz:

To jest najlepsza data z możliwych. Przesilenie zimowe najlepiej obrazuje fakt przyjścia Zbawiciela, które jest przedstawione jako nastanie światłości. Zwycięstwo dnia nad nocą najlepiej jest obrazowane właśnie tego dnia. Choć faktycznie przesilenie zimowe ma miejsce z 22 na 23 grudnia, to w czasach rzymskich uznawano, że następuje ono 25 grudnia.

Współcześnie narodziny Chrystusa datuje się na 8–4 rok p.n.e.

Trzej Królowie?

W pismach chrześcijańskich znajdziemy opisy nie tyle królów co… magów! W pierwotnej wersji magowie/mędrcowie przybyli, aby oddać pokłon Jezusowi oraz złożyć dary. Tak się złożyło, że później „awansowali” oni na królów odległych krajów.

Dzisiaj niektórzy badacze zastanawiają się, czy faktycznie mędrcy odwiedzili Jezusa, czy aby nie są pewną alegorią. Znajdziemy także informacje o czwartym królu, który nie dotarł do Jezusa. Stało się tak, ponieważ widząc biedę i ludzi w potrzebie rozdał majątek, chcąc pomóc potrzebującym. Nie mając nic do zaoferowania nowonarodzonemu zbawicielowi, zawrócił z powrotem do domu.

Wierzyliście w te mity na temat Bożego Narodzenia?

Źródła: wnet.fm, www.gazetaprawna.pl, https://www.polskieradio.pl/8/8818/Artykul/2640151,Ks-Jozef-Naumowicz-25-grudnia-to-umowna-data-narodzin-Jezusa-WIDEO
Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu), Pixabay, Wikipedia

Może Cię zainteresować