×

Mieszkańcy dwóch bloków z Ostrowic wpadli na pomysł. Tak taniej przetrwać zimę!

Jak dobrze mieć sąsiada… szczególnie w trudnych czasach. Sąsiedzka pomoc w walce z drożyzną to pomysł mieszkańców Ostrowic (Zachodniopomorskie). Wspólnie postanowili kupić spore zapasy drewna na zimę. Tak chcą ogrzać mieszkania i zapewnić sobie ciepłą wodę.

Sąsiedzka pomoc w walce z drożyzną

Ostrowice to gmina, którą zlikwidowano w związku ze spiralą długu, a następnie podzielono pomiędzy większe okoliczne gminy. Być może to wzmocniło więzi wśród mieszkańców, których jest tylko 500. Chociaż sytuacja jest bardzo trudna, a drożyzna daje o sobie znać na każdym kroku, mieszkańcy dwóch bloków z Ostrowic ze spokojem czekają na zimę. Postanowili połączyć siły i zadbać o własne interesy.

O pomyśle mieszkańców Ostrowic poinformował TVN24. Okazuje się, że mieszkańcy dwóch bloków wspólnie zebrali środki, za które kupili od Lasów Państwowych 400 metrów sześciennych drewna. Będą nim ogrzewać wszystkie mieszkania.

Nakupionych trochę jest tych zapasów, ale tu trzeba będzie pewnie dokupić jeszcze

– mówi jeden z mieszkańców.

Ile zapłacili?

Mieszkańcy wspomnianych bloków od dawna wspólnie kupowali opał na zimę. Ale w tym roku musieli się zmierzyć z kosmicznymi cenami opału oraz problemami z dostępnością węgla. Postanowili więc, że węgiel zamienią na drewno, które jest teraz znacznie tańsze. Mieszkańcy Ostrowic kupili je za 150 do 180 złotych za metr sześcienny (zarówno liściaste, jak i iglaste).

Sąsiedzi zgodnie przyznają, że zwyczajnie nie byłoby ich stać na indywidualne ogrzewanie wszystkich mieszkań. Wzajemna pomoc jest w tej sytuacji nieoceniona, żeby uciec od chłodu. Wielu mieszkańców z Ostrowic w obecnej sytuacji zamienia węgiel na drewno lub wspomaga się drewnem podczas ogrzewania domu.

Ceny kształtują się mniej więcej na poziomie zeszłego roku, niewiele wzrosły. Sprzedajemy drewno w leśniczówkach i w leśnictwach. Sprzedaż indywidualną prowadzą leśniczowie, natomiast sprzedaż hurtowa jest prowadzona przez system aukcji elektronicznych

– wyjaśnił w rozmowie z TVN24 Tomasz Kulesza z Nadleśnictwa Trzebież.

Przypomnijmy: inflacja we wrześniu wzrosła o 1,6 proc. miesiąc do miesiąca i 17,2 proc. rok do roku. Opał zdrożał o +172,2 proc. w ujęciu rocznym i o +9 proc. w ujęciu miesięcznym. 

Źródła: www.o2.pl, tvn24.pl
Fotografie: Twitter.com (miniatura wpisu),

Może Cię zainteresować