×

Profanacja Matki Boskiej Częstochowskiej? Niezwykłe zdjęcie obiegło internet

Na Jasnej Górze przybyła Ogólnopolska Pielgrzymka Sportowców. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie… Matka Boska z rękawicami bokserskimi.

Matka Boska z rękawicami bokserskimi

W kierunku klasztoru na Jasnej Górze od setek lat ciągną pielgrzymi. Grupy lub pojedynczy wierni przybywają, aby prosić o łaskę u Matki Boskiej Częstochowskiej. Prośby są przeróżne i dotyczą wielu aspektów. Kilka dni temu członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Sportowego RP w ramach Ogólnopolskiej Pielgrzymki Sportowców modlili się o pomyślność naszych zawodników we wszystkich dziedzinach sportowych.

Pielgrzymi przybyli także z konkretnymi intencjami – chodziło o rozgrywki Igi Świątek oraz Reprezentacji Polski w piłce nożnej. Jednakże najwięcej poruszenia przysporzył wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej, jaki został przyniesiony przez kibiców. Matka Chrystusa obok klasycznych atrybutów otrzymała także rękawice bokserskie. Ich znaczenie jest jednak bardzo wymowne.

Prezes stowarzyszenia Jerzy Drynda tłumaczy, że przy okazji takich wydarzeń jak Euro 2020 kształtowane są postawy patriotyzmu:

Przy wielkich okazjach jakimi są np. rozgrywki Euro 2020 przypominamy sobie, że sport jest również środkiem kształtowania postaw patriotycznych dla młodzieży. Większość sportowców to osoby wierzące i sam znak Krzyża Świętego robiony gdy wchodzą na murawę jest małym aktem wyznania patriotyzmu.

Z kolei ks. Edward Pleń duszpasterz sportowców zachęcał do regularnej modlitwy w intencji zawodników:

Zmówmy codziennie jedno Zdrowaś Maryja, wspierajmy naszych piłkarzy i naszych sportowców w Tokio, a gdy zawodnik będzie miał na piersi złoty medal i zagrają Mazurka Dąbrowskiego, każdy z nas będzie mógł poczuć się dumny, że jego cząstka jest w tym medalu.

Doszło do profanacji?

W ostatnich miesiącach uczucia Katolików są często wystawiane na próbę. Wizerunek postaci ważnej dla wiernych jest wykorzystywany przez progresywne grupy. Słynna afera z tęczowymi Maryjkami czy chociażby aktywista Margot przebrany za Matkę Boską. Okazuje się, że wizerunek Matki Chrystusa z rękawicami także uraża uczucia religijne.

Wszelka ingerencja w wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej może uchodzić za profanację. Katolicy mają jasno sprecyzowane elementy w przypadku wizerunków, dlatego wiele osób zareagowało negatywnie na dodatek w postaci rękawic bokserskich. W sieci pojawiło się wiele negatywnych komentarzy pod adresem obrazu. Jednakże Episkopat Polski w tym wypadku nie zajął stanowiska i nie skomentował czy Matka Boska z rękawicami bokserskimi jest bluźnierstwem.

Katolickie Stowarzyszenie Sportowe RP funkcjonuje od 1990 roku. Za cel obrało sobie „dbałość o prawidłowy rozwój psychofizyczny i zdrowie dzieci, młodzieży oraz dorosłych poprzez kulturę fizyczną na podstawie zasady etyki Kościoła Katolickiego”. Podejmuje się także prowadzenia działań pożytku publicznego nieodpłatnie, jak również upowszechnianie i popularyzacja sportu zwłaszcza wśród najuboższej młodzieży.

Czy uważacie, że taki wizerunek jest obraźliwy?

Źródła: www.jasnagora.com, www.o2.pl, sport.onet.pl
Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij